Kriptolar Powell ile kritik eşiği aştı

Kripto para piyasasında yükseliş ruhsal sınırları zorluyor. 44.041 doları gören Bitcoin, kripto paralarda eğilimi değiştirdi.  Ethereum ise 3.120 dolar eleştiri eşiğini aştı. Yükselişin etkisiyle kripto paralarda piyasa kıymeti dün 1.99 trilyon doların üstüne çıktı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, BIS İnovasyon Zirvesi’nde “Dijital Dünyada Merkez Bankası Yöneticileri için Ortaya Çıkan Zorluklar” başlıklı panelde yapmış olduğu konuşmada dijital paralara karşı regülasyonların yetersiz bulunduğunu söylemiş oldu. Powell dijital para birimlerine ilişkin yeni kurallar, yasalar ve yeni bir çerçeve oluşturulması icap ettiğini kaydetti.

OLUMLU KARŞILANDI

Kripto piyasası çoğu zaman regülasyon söylemlerinden pek hoşlanmasa da bu açıklamalar satış yönünde yoğun bir baskı yaratmadı. Aksine merkez bankaları yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen panelde Powell’ın dijital varlıkların geleneksel piyasalara da tesir edebileceğini ifade etmesi piyasalarda pozitif karşılandı. Bu izahat kripto varlıkların geleneksel yatırım araçlarının düzenlenmesine benzer şekilde ele alınacağı algısı yarattı.

NEDEN YUKSELDİ?

Küresel piyasalar Fed’in faiz artırım hamlesine odaklanmıştı. Aylardır sözlü yönlendirmeyle faizin artacağını açıklayan Fed yetkilileri mart ayı itibarıyla 3 senedir artmayan faizleri yükseltme sonucu aldı. Fed’in faiz artırımını yapmasının peşinden satış baskısı ve korku ortamı azalan kripto para piyasalarında rahatlama görüldü.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.