Kripto kârında Türkiye 6’ncı oldu

Kripto para yatırımcısı için oldukca hareketli geçen 2021 senesinde tüm kripto para birimlerinde ve tüm ülkelerde elde edilmiş kârın 162.7 milyar dolar olduğu hesaplandı. Bu sayı 2020’de bir tek 32.5 milyar dolardı. Kripto paradan en fazla kazanç elde edilmiş 6’ncı ülke ise 4.5 milyar dolar ile Türkiye oldu. Türkiye’de kripto yatırımlarına yönelimin artmasında yatırımcının üstün dereceli enflasyondan kendini koruma çabasının yatmış olduğu belirtiliyor.

ETHEREUM İLK SIRADA

Kripto para çözümleme platformu Chainalysis’in son raporu açıklandı. Raporda kripto para ticareti meydana getirilen 50 ülke, elde edilmiş kazançlara bakılırsa sıralandı. Listenin ilk esnasında 46.9 milyar dolar ile ABD yer aldı. Onu, İngiltere, Almanya, Japonya ve Çin takip etti. 5 milyar dolar kâr yazan Çin’in derhal ardında ise 4 milyar 544 milyon dolarla Türkiye yer aldı. Türkiye’deki kripto yatırımcıları, 4.2 milyar dolar kâr elde edilmiş Rusya’yı, 4 milyar dolar kâr elde eden Fransa’yı geride bıraktı.

Araştırmaya bakılırsa 2021 yılının toplamında Bitcoin’in toplam getirisi 74.7 milyar dolar olarak hesaplandı.

Ethereum 76.3 milyar dolarlık global getiri miktarı ile Bitcoin’i geride bıraktı.

Sıralamada pek oldukca varlıklı ülkeyi geride bırakarak 2.6 milyar dolarlık gelirle 16’ncı sıraya tırmanan Vietnam dikkat çekti.

Iyi mi hesaplandı?

Araştırma işlem ve web trafiği dataları çapraz karşılaştırılarak yapılmış oldu. Ilkin tüm kripto varlıkların miktarı hesaplandı, toplam sayı tahmini yapılarak her bir varlıktaki toplam kâr ortaya kondu. Şirket, “Kripto cüzdanlar üstünden meydana getirilen bir araştırma değil bu fakat bu yöntem muhteşem değilse de gerçeğe oldukca yakın verilere ulaşmamızı sağlamış oldu” açıklaması yapmış oldu.

Kripto girişimler geçen yıl yatırımlarını 7 kat artırdı

COINMARKETCAP tarafınca girişim sermayesi fonları üstünden meydana getirilen bir araştırma, kripto startuplarının aldıkları yatırım miktarının 2021 senesinde yüzde 713 artış gösterdiğini ortaya koydu. 2020 senesinde 3.1 milyar dolar yatırım alan kripto startupları bu miktarı 2021 senesinde 25.2 milyar dolara çıkardılar. Veriler, girişim sermayesi şirketlerinin 2022 ilk çeyrekte de 2021 yılının ilk çeyreğine bakılırsa yüzde 220 artışla 12.5 milyar dolar yatırım yaptıklarını gösterdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.