Kremlin’den kaynaklar konuştu: Putin anlaşmak değil, toprak almak istiyor

Rusyanın 24 Şubatta Ukraynaya yönelik başlatmış olduğu muharebede iki ay geride kalırken, Kremlinden kaynaklar kaygı yaratan açıklamalarda bulunmuş oldu

Kremlinden kaynaklar son dönemde hem Ukraynadaki askeri güçler hem de Batının yaptırımlarıyla beraber büyük zarara uğrayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin sulh görüşmelerinden kalktığını ve yalnız olabildiği kadar oldukca toprak elde etmek istediğini söylemiş oldu.

MOSKVANIN VURULMASI TETİKLEMİŞ

İsmini açıklamayan kaynaklar, geçen haftalarda Ukrayna güçlerinin Karadenizdeki Moskva (Moskova) adlı cenk gemisinin ağır hasar almasından sonrasında Putinin gururunun incindiğini ve askeri baskıyı ve işgali artırarak genişletme sonucu aldığını aktardı. Yetkililer, Putinin bu sebeple sulh görüşmelerinden çekildiğini de dile getirdi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki son karşı karşıya sulh görüşmesi Mart ayının sonunda İstanbulda gerçekleşmişti. Taraflar ılımlı bir tutum izlerken, Rusyanın Kievin dışındaki Buchada sivilleri öldürdüğünün ortaya çıkması sulh görüşmelerinin durmasına sebep olmuştu. İngiliz The Times gazetesine konuşan Ukraynanın sulh heyetinden Rüstem Umirov da tarafların görüşmeye devam ettiğini fakat esas konuların insani koridor açılması bulunduğunu dile getirerek genel bağlamda sulh görüşmelerinin yavaş ilerlediğini söylemiş oldu.

UTANÇ VERİCİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan 3 değişik kaynaktan biri, Putin, daha oldukca toprak elde etmek istiyor zira sulh görüşmelerinin çıkmaza girdiğine inanıyor. Bir antak kalma için ümit vardı. Putin bu karar üstünde bir ileri bir geri gidiyordu. Bundan bir galip olarak çıkmak için bir yol bulması gerekiyor dedi. Bir öteki kaynak da Putinin büyük bir zafer elde etmek istediğini dile getirdi.

Gazeteye konuşan üçüncü bir kaynak ise, Putinin Moskva gemisinin batmasından sonrasında antak kalma imzalanmasını utanç verici olacağını düşündüğü için sulh görüşmelerinden kalktığını dile getirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.