Kremlin: Önemli askeri kayıplarımız var

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının peşinden ilk kez İngiliz basınına demeç verdi. Peskov, Sky Newse verdiği röportajda Rusyanın harp suçları işlediğine ilişkin iddiaları reddederek, Rusyanın oldukça sayıda asker kaybettiğini söylemiş oldu.

Rusya’nın Ukrayna’da ne seviyede yitik verdiği sorusu üstüne Peskov, Mühim asker kayıplarımız var. Ve bu bizim için büyük bir trajedi” dedi. Peskov, Rusya birliklerinin Ukraynadaki Kiev ve Çernihiv bölgelerinden iyi niyet olarak çekildiğini iddia ederek, Ukrayna heyeti ile meydana getirilen görüşmeler esnasında bir iyi niyet göstergesi olarak askerler o bölgeden hakikaten çekildi. Bu bölgelerdeki gerilimi kaldırmaya çalışmak ve Rusyanın müzakereleri sürdürmek için rahat koşullar yapmaya hakikaten hazır bulunduğunu göstermek için iyi niyetli bir hareketin göstergesiydi dedi.

FOTOĞRAFLAR SAHTE

Rusya Hava Kuvvetleri tarafınca Ukraynanın Mariupol kentindeki bir doğum hastanesini bombaladığı iddialarını yalanlayan Peskov, Mariupoldeki hastane sahteydi ve bunun düzmece olduğuna inanmak için oldukça ciddi nedenlerimiz var dedi.
Mariupolün Rusyanın ayrı bir devlet olarak tanımış olduğu Luhansk Halk Cumhuriyetinin bir parçası bulunduğunu söyleyen Peskov, Rus askerlerinin sekiz senedir Ukraynadan gelen ağır bombardımandan mustarip insanlara yardım etmek için orada bulunduğunu söylemiş oldu.

Peskov ek olarak, Ukrayna sokaklarında cansız bedenleri bulunan sivillerin doğrulanmış fotoğrafları ve uydu görüntülerinin de düzmece bulunduğunu belirtti. Peskov, Bucha sokaklarında görüntülenen cansız bedenlerin fotoğrafları için, İyi planlanmış bir imadan başka bir şey değil diye konuştu.

Savaşın başlamasından bu yana kaç sivilin öldüğünü açıklaması istenen Peskov, rakamlar doğrulanmadığı için yanıt vermekten kaçındı. Peskov, bunun bir harp değil, lüzumlu olan bir hususi askeri operasyon bulunduğunu açıkladı. Peskov, Ordumuz bu operasyonu sona erdirmek için elinden geleni yapıyor. Gelecek günlerde, öngörülebilir gelecekte bu operasyonun hedeflerine ulaşacağını yada Rus ve Ukrayna heyeti arasındaki müzakerelerle bitireceğini umuyoruz dedi.

NATONUN AMACI ÇATIŞMA ÇIKARMAK

NATOnun artık daha kuvvetli bulunduğunu söyleyen Peskov, Durumu tekrardan dengelememiz gerekiyor ve kendi güvenliğimizi sağlamak için ek önlemler almalıyız. Bundan dolayı NATOnun ülkemize karşı olduğundan endişeliyiz. NATO çatışma için tasarlandı ve varlığının aslolan amacı ülkemize karşı koymaktır. Barışçıl bir ittifak değil dedi.

Peskov, Finlandiya ve İsveçin NATOya iştirak etmesi halinde Rusyanın güvenliğini sağlamak için batı kanadını daha kuvvetli hale getirmek zorunda kalacağını da sözlerine ekledi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir