Kraliçe Elizabeth’ten, 59 yıl sonra bir ilk

Buckingham Sarayı, 96 yaşındaki İngiltere Kraliçesi II. Elizabethin, İngiltere Parlamentosunun resmi açılış törenine bu yıl katılamayacağını duyurarak, Kraliçe’nin resmi törende yapması planlanan geleneksel konuşmasını yapamayacağını aktardı. Yarın gerçekleşecek olan Parlamento açılış töreninde, Kraliçe Elizabeth yerine oğlu Galler Prensi Charlesın Kraliçe adına konuşma yapacağı açıklandı.

SORUNLAR YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR

Buckingham Sarayı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Kraliçe epizodik hareketlilik sorunları yaşamaya devam ediyor. Doktorlarıyla istişare ederek, yarın için isteksizce Parlamentonun resmi açılışına katılmamaya karar verdi denildi.

59 YIL SONRA İLK KEZ

Kraliçe Elizabeth, 59 yıl sonrasında ilk kez bir Parlamento açılışına katılmamış olacak. Daha ilkin tahtta bulunmuş olduğu süre süresince Kraliçe, 1959 ve 1963 yıllarında hamile olduğundan 2 kez Parlamento açılışına katılmamıştı.

İngilterede her Parlamento yılının açılışında konuşma meydana getiren Kraliçe Elizabeth, bu törenler esnasında hükümetin yasama planlarını, gündemini ve getirmek istediği yasaları belirttiği bir konuşma yapıyordu. Bir süredir yaşamış olduğu hareketlilik sorunları sebebiyle Kraliçe Elizabeth, son zamanlardaki bir ekip etkinlikleri iptal etmek mecburiyetinde bırakılmıştı. Son olarak geçtiğimiz hafta Kraliçe’nin her yaz ayında Buckingham Sarayında gerçekleşen bahçe partilerine katılmayacağı belirtilmişti.

Öte taraftan İngilterenin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı unvanına haiz olan Kraliçe Elizabeth, bu yıl haziran ayında tahttaki 70. yılını kutlayacak. İngilterede Platinium Jubile olarak adlandırılan bu kutlamalara Kraliçe’nin katılımıyla ilgili hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.