Kömür ve doğalgazda kabus dönemi

Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasındaki harp sebebiyle her gün daha ağır bir ekonomik tabloyla karşı karşıya kalıyor. Petrol varil fiyatlarındaki artışın yanı sıra doğalgaz ve kömürdeki yükseliş üretim maliyetlerini hızla büyütüyor. Internasyonal piyasalarda bin metreküp doğalgazın fiyatı 2 bin dolara doğru giderken, savaşın başladığı hafta kömür fiyatı yüzde 50 artarak 450 dolara kadar çıktı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine nazaran lisanslı elektrik üretiminin yüzde 31.8’i doğalgaz, yüzde 20.97’si de ithal kömürden sağlanıyor. Sektör temsilcilerine nazaran, bilhassa kömürde fiyatlar kısa sürede katlanınca akaryakıtta olduğu benzer biçimde elektrikte de zam söz mevzusu oldu. Doğalgaza rağmen kısa vadelerde alınıp kullanıldığı için kömürdeki fiyat değişimleri daha süratli tesir gösteriyor.

STOKLAR BİTMEK ÜZERE

Bir tek elektrik üreten termik santraller değil, kömür kullanan sektörler de çıkmaza girdi. Kömüre son 1 haftada gelen yüzde 50 zam sonrası demir çelik ve çimento sektörleri ne yapacağını şaşırdı. Geçen yıl 5 milyon ton kömür ithal eden çimentocuların 15-20 günlük kömür stoku kaldı. SÖZCÜ’ye konuşan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, kömürün büyük kısmının Rusya’dan ithal edildiğini, tedarik sıkıntısının büyüdüğünü ve birkaç haftaya üretimin durma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu söylemiş oldu.

Nakliyeciler yaptırımdan kaygı ediyor

■ Rusya’da kömür bulsalar dahi bunu nakliye edemediklerini ifade eden Volkan Bozay, güvenliğin yanısıra lojistik şirketlerinin Batı ülkelerinden yaptırım yeme korkusu taşıdıklarını aktardı. Muhteşem bir dönemden geçildiğini vurgulayan Bozay, Rusya dışındaki bir ülkeden sipariş verilmesi durumunda dahi bunun Türkiye’ye varışının minimum 4-5 haftayı bulacağını dile getirdi. Bozay, “Çimento üretim maliyetlerinin %80’ini enerji oluşturuyor. Kömürdeki her 10 dolarlık artış üretim maliyetlerimizi ortalama 1.5 dolar artırıyor” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir