Komşuda asgari ücrete bir yılda ikinci zam

Yunanistan’da yükselen enflasyon sebebiyle asgari tutara bir yıl içinde ikinci zam geldi. Ülkede net asgari ücret 569 eurodan 613 euroya yükseltildi.

Komşuda asgari ücrete bir yılda ikinci zam

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, ülkedeki brüt asgari ücretin 1 Mayıs itibarıyla 663 Euro’dan 713 euroya çıkacağını deklare etti. Uygulamayla beraber, ülkede net asgari ücret 569 eurodan 613 euroya yükselmiş olacak.

10 senelik mali krizin yaralarının iyileşmediğini, mevcut küresel enflasyonun ise düşük ücretli ve işsizleri vurduğunu söyleyen Miçotakis, “Hepimiz için gelişme, en başından beri sözümüzdü. Bugün bunu başarmak için mühim bir adım daha atıyoruz” dedi.

Yunanistan’da hükümet yıl başlangıcında aylık brüt asgari tutarı yüzde 2 civarında artırarak 663 Euro’ya yükseltmişti. 1 Mayıs’tan itibaren yapılacak 50 euroluk artışla beraber, asgari ücrette son bir yılda ikinci zam yapılmış olacak. Böylece toplam zam oranı 2021 asgari tutarına kıyasla yüzde 9,7 artmış olacak.

ÜCRET ARTIŞI İÇİN GENEL GREVE GİDİLMİŞTİ

Yunanistan’da {özel sektör} ve kamu çalışanları yükselen enflasyona karşı daha yüksek ücret artışı için nisan ayı başlangıcında bir günlük genel greve gitmişti. Genel işbırakımı ulaşım, sıhhat şeklinde tehlikeli sonuç sektörleri kilitleyerek Yunanistan genelinde etkili oldu.

Buna karşın meydana getirilen asgari ücret zammı sendikaların istediği ücretin altında kaldı. Sendikalar, artan enflasyon sebebiyle aylık brüt asgari ücretin yüzde 13’lük bir artışla 751 euroya çıkarılmasını talep ediyordu.

SON 27 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONU

Yunanistan’da tüketici enflasyonu Mart 2022’de 8,9’la son 27 senenin en yüksek seviyesinde. Enerji maliyetlerinin hızla artması bu yükselişte etkili. İşçiler ise ücretlerinin yükselen tutarları karşılamakta zorlandığı görüşünde.

Tutucu hükümet ocak ayında asgari tutarı yüzde 2 artırarak 663 Euro’ya yükseltmiş; sonrasında artışın yetersiz kalmasıyla Başbakan Mitsotakis 1 Mayıs’tan itibaren daha büyük bir artış sözü vermişti.

Yunanistan'da işçiler yüksek enflasyona karşı ücret artışı için greve gitti İlginizi Çekebilir Yunanistan’da işçiler yüksek enflasyona karşı ücret artışı için greve gitti Yunanistan'a kaçmaya çalışan 5 terör şüphelisi yakalandı İlginizi Çekebilir Yunanistan’a kaçmaya çalışan 5 terör şüphelisi yakalandı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir