KÖİ projelerinde dünyada 3’teyiz – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Kamu {özel sektör} ortaklık projelerinde Türkiye dünya liderliğine oynuyor. Dünya Bankası raporuna gore 2021’de 9.4 milyar dolarla Brezilya ve Çin’in peşinden üçüncü sıradayız.

KÖİ projelerinde dünyada 3’teyiz

Dünya Bankası, 2021 senesinde orta ve düşük gelirli ülkelerdeki kamu {özel sektör} ortaklık (KÖİ) projelerini irdeleyen raporunu deklare etti. Rapora gore Türkiye 2021’de en oldukca KÖİ yatırımı meydana getirilen ilk 5 ülke içinde yer aldı. İlk 5 ülke Brezilya, Çin, Türkiye, Hindistan ve Vietnam olarak sıralandı. Türkiye toplam 3 projeye 9.4 milyar dolar ile, 2021’de 76.2 milyar dolar olarak açıklanan global KÖİ proje tutarının yüzde 12’sine imza attı.

ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Raporda dikkat çeken bir sayı da ülkelerin imzaladığı KÖİ projesinin GSMH’lerine oranı. Globalde bu oran yüzde 0.26 iken Türkiye’nin imza attığı KÖİ rakamı GSMH’sinin yüzde 1.3’üne denk geliyor. Raporda Türkiye’nin dahil edilmiş olduğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde 2021’de 15 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandığı, bu rakamın son 5 senelik 7.4 milyar dolarlık ortalamanın oldukca üstünde bulunmuş olduğu ve artışta Türkiye’nin etkili olduğu ifade edildi.

BREZİLYA BİRİNCİ

KÖİ’de dünya liderliği 2021’deki 15.7 milyar dolarlık yatırım anlaşması ile Brezilya’da. Brezilya’da 36 KÖİ projesinin 24’ü mahalli kaynaklarla finanse edildi. İkinci sırada yer edinen Çin 10.6 milyar dolarlık yatırım ile 60 KÖİ projesine imza attı. Çin’de bu projelerin nerede ise tamamı mahalli kaynaklarla finanse edildi. Türkiye’nin peşinden dördüncü olan Hindistan, 7.7 milyar dolarlık KÖİ projesine imza attı. Vietnam’da ise 2021’de 6.9 milyar dolarlık KÖİ projesi başladı.

Siyaset belirsizliğindeki keskin artış gelecekte görünümü bozacak

Dünya Bankası raporunda, “2021 senesinde Türkiye 9.4 milyar dolarlık KÖİ projesine imza attı. Son 5 senenin bu en yüksek rakamına ulaşılmasında 8 milyar dolarlık Antalya Havalimanı projesi etkili oldu” denildi. Raporda Türkiye’de “siyaset belirsizliğindeki keskin yükselişin” önümüzdeki dönemde bölgedeki KÖİ görünümünü “muhtemelen bozacağı” ve Türkiye’nin borçluluğunda KÖİ sebebiyle artış olduğu yazıldı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.