KKTC’de hükümeti kurma görevi İçişleri Bakanı Üstel’e verildi

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Başbakan Faiz Sucuoğlu liderliğinde 25 Nisan’da kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Tekrardan Doğuş Partisi’nde (YDP) oluşan koalisyon hükümeti 30 Nisan’da çekilme etmişti. Hükümetin istifasının arkasından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini İçişleri Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Ünal Üstele verdi.

AÇIKLAMA GELDİ

Görevlendirme, Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu tarafınca meydana getirilen izahat ile duyurularak, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın mahalli saatle 17.30’da UBP Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etmiş olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Tatar, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Sucuoğlu ile istişarelerde bulunduktan sonrasında, Anayasa’nın 106. maddesinin 2’nci fıkrasına dayanarak UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel’i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi” denildi.

İLGİLİ MADDE HATIRLATILDI

Açıklamada, Anayasa’nın 106 maddesinin 2’nci fıkrasının “Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini, güvenoyu alabilecek bir grup başkanına yada milletvekiline verebilir” ifadelerini ihtiva ettiği de hatırlatıldı.

Anayasa uyarınca Üstel’in kabinesini 15 gün içinde Cumhurbaşkanı’na sunması yada görevi geri vermesi gerekiyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.