Kızının katiline müebbet hapis cezası verilen anne: İçim çok rahatladı

Karabük’te 1.5 yıl evli kaldıktan sonrası anlaşmalı boşandığı kocası tarafınca 12 Mart 2020 senesinde kafasından vurularak öldürülen Vildan Akkaya davasının 7’inci duruşmasında karar celsesi görüldü. Karabük Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanık Aydın Yılmaz, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üstünden katılırken sanık Yılmaz’ın avukatı Kadir Öztürk ile Akkaya ailesinin avukatı Nilda Baltalı, hazır bulunmuş oldu. Duruşmayı anne Fatma Akkaya ve baba Ramazan Akkaya da takip etti.

Davada söz alan Akkaya ailesinin avukatı Nilda Baltalı, “Sanığın anlaşmalı olarak boşandıklarını eşini bigün sonrasında kasten ve tasarlayarak öldürdüğünün durağan(durgun) olduğu görülmekte. Soğukkanlı olarak bu eylemi gerçekleştirdiği attığı tehdit mesajlarında da sabittir. İyi hal ve haksız tahrik indirimin olamayacağını düşünüyoruz ve tasarlanarak işlenen bir cinayetten dolayı ağırlaştırılmış hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

ÇOK PİŞMANIM KEŞKE BEN ÖLSEYDİM

Mahkemeye, tutuklu bulunmuş olduğu cezaevinden SEGBİS üstünden bağlanan sanık Aydın Yılmaz ise son savunmasında, “Fazlaca pişmanım. Her gün Vildan’ı düşünüyorum. Keşke ben o değil de ben ölseydim. Vaka günü yanına gittiğimde bana bana hakaret edince basiretim bağlandı. Pişmanım” diyerek kendini savundu.

Sanık avukatı Kadir Öztürk ise, “Maktul ile sanık içinde yaşanmış olan mesajlarda maktulün karakola müracaatında alınan beyanında, ‘Ben sanığın kendisine zarar verir endişesiyle polise haber verdim’ yönünde ifadeleri var. Bu mesajlar sanığın maktulü öldüreceği yönünde değil, intihar edeceği yönünde atılmış mesajlar. Vaka günü evinden çıkıp maktulün yanına barışmak üstüne gittiği sırada, kendisine meydana getirilen hareket ve söylemlerle tasarlama şartlarının bulunmadığı tahrik altında olduğundan tahrik indirimi yapılmasını, geçmişe dönük sicilinin temiz olması, kabahat vasfı değişmiş olmasından durağan(durgun) ikameti olması müvekkilinin özgür bırakılmasını” talep etti.

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, yaptıkları değerlendirme sonucunda Aydın Yılmaz’ı tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırdı.
Mahkeme salonundan elinde kızının resmi ile gözyaşları içinde çıkan anne Fatma Akkaya, inşallah oradan ölüsü çıkar diyerek, “Yavrumu oldukca özledim, 2 yıl oldu benim kızım öleli. Hak etti. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. İçim oldukca rahatladı. Ben yavrumu özledim. O kanı bozuk çıkmış birde ben pişmanım diyor. Fazlaca mutlu oldum, oldukca sevindim. Kanı yerde kalmadı benim çocuğumun” dedi.

BU KARAR KADIN CİNAYETLERİNDE EMSAL BİR KARARDIR

Duruşma sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Avukat Nilda Baltalı, Vildan Akkaya davasında ölüm yıldönümün 2. senesinde karar duruşması gerçekleştiğini ve tasarlayarak bir hanımı katlettiği için sanığı ağırlaştırılmış hapis cezası verildiğini söylemiş oldu. Baltalı, “Bu karar hanım cinayetlerinde emsal bir karardır. Bu emsal karar öteki davalar içinde örnek teşkil etsin. Sanığın beyanları tıpkı geçtiğimiz günde gündem olan Hatice Kaçmaz cinayeti benzer biçimde, ayrılık konuşmasını yaparken öldürdüğüne dair, Vildan açık saçık giyinip, telefonda devamlı zaman geçirirdi benzer biçimde oldukca soyut beyanlarla niçin katlettiğini bu şekilde gerekçelendirmeye emek harcayarak haksız tahrik indirimi almaya çalışmıştır. Hiçbir pişmanlık göstergesi göstermeyip, öldürmeden 1 ay öncesinde ‘Seni öldürürüm, seni yaşatmam, aileni öldürürüm. Ben yalnız hapse girerim sen ise mezara girersin’ benzer biçimde sözler söylemiştir. Bunun bir tasarlama teşkil ettiğini beyan ederek, planlanarak planlandığını savunduk ve mahkeme doğru bir karar verildi. İnşallah emsallerin çoğalmasını istiyoruz. Biz hanım cinayetlerinde en küçük soyut indirim sebebinin gösterilmemesini talep ediyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Vaka, 12 Mart 2020 tarihinde Karabük’ün Yeşil Mahalle Yonca Sokak’ta bulunan pizza dükkanında meydana gelmişti. Aydın Yılmaz, 1.5 yıl evli kaldıktan sonrasında anlaşmalı boşandığı eşi Vildan Akkaya’yı dükkanın arka kapısından girerek kafasına ateş ederek ağır yaralamış ve Akkaya kaldırıldığı hastanede 6. günün sonunda 17 Mart 2020’de meydana getirilen tüm müdahalelere karşın yaşamını kaybetmişti. Eşini vurduktan sonrasında kaçmaya çalışan Yılmaz polis ekiplerince kıskıvrak yakalandıktan sonrasında çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir