Kızına istismarda bulunan babaya 30 yıl hapis cezası – Sözcü

Mersin’de kızı Melike T.’ye (30) cinsel saldırıda bulunmuş olduğu iddiasıyla 30 yıl hapis cezası Yargıtayca bozulan Mustafa T. (56) tekrardan hakim karşısına çıktı. Mahalli mahkeme, Yargıtay’ın bozma gerekçesine rağmen Mustafa T.’yi gene 30 yıl hapis cezasına çarptırdı. Duruşma çıkışında izahat icra eden Melike T., hukuk mücadelesinden vazgeçmeyeceğini söylemiş oldu.

Kızına istismarda bulunan babaya 30 yıl hapis cezası

Mersin’de Mustafa T.’nin kızı Melike T.’ye 2014 ile 2019 yılları aralığında onlarca defa zor ve tehdit kullanarak cinsel saldırıda bulunmuş olduğu, kızının 2015 senesinde çocuk dünyaya getirmiş olduğu, 2019 senesinde Cumhuriyet Savcılığına meydana getirilen ihbarla ortaya çıktı. Tutuklanan Mustafa T. hakkında kızına karşı ‘nitelikli cinsel istismar’ suçundan Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Duruşmada Melike T., ilk cinsel saldırının 2014 senesinde, babasıyla beraber gittiği Silifke ilçesindeki bir yazlıkta gerçekleştiğini, sonraki süreçte de ‘Sana sahiplenen olmaz. Ortada kalırsın’ benzer biçimde tehditler ve fiziki baskılar kullanarak saldırılarına devam ettiğini, annesine ve kardeşlerine zarar vereceği endişesiyle yaşadıklarını hiç kimseye anlatmadığını söylemiş oldu.

Melike T., hamileliği sürecinde hiç kimseye bir şey anlatmadığını, doğumdan bir süre sonrasında, ‘çocuk babamdan’ diye itirafta bulunmasıyla olayın ortaya çıktığını ileri sürdü.

BEBEK BABASINDAN

Mustafa T. de savunmasında kızı ile kendi isteğiyle ilişkiye girdiğini iddia etti. Kızının dünyaya getirmiş olduğu bebeğin kendisinden olmadığını, 2 kez beraberlik yaşadığını özetleyen Mustafa T., kızı ile çekilmiş samimi fotoğraflarını da kanıt olarak sundu. Yargılama esnasında bebeğin baba Mustafa T.’den olduğu belirlendi.

YEREL MAHKEME DELİL KABUL ETMEDİ

Sanık Mustafa T., bu fotoğrafların lehinde yorumlanmasını talep etti sadece Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, baba kız ilişkisi dolayısıyla aynı evde yaşadıklarını, mağdurun gebelik esnasında da çekilmiş fotoğraflarda gülümsüyor olmasının cinsel hücum ve tehdit suçunun olmadığı anlamına gelmeyeceğini, mağdurun sanıkla aynı evde yaşamak zorunda olmasından dolayı bu tür fotoğraf çekimlerine sesini çıkaramıyor olabileceğini altını çizdi.

Mahkeme heyeti, bir genç kadının öz babasıyla kendi isteğiyle cinsel ilişkiye girmesinin yaşamın olağan akışına ve fıtrata uygun olmadığını vurgulayarak sanık Mustafa T.’yi zor ve tehdit kullanarak cinsel hücum suçundan 30 yıl hapis cezasına çarptırdı. İtiraz üstüne dosyanın göndermiş olduğu Adana Bölge İstinaf Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de mahalli mahkemenin kararını onadı.

YARGITAY’IN BOZMA GEREKÇESİ: REŞİT MAĞDURE İLE İLİŞKİ, SAMİMİ FOTOĞRAFLAR

Bunun üstüne dava dosyası Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da bozma isteyen tebliğnamesini de dikkate alarak oy birliğiyle mahkumiyeti bozarak baba Mustafa T.’nin tahliyesine karar verdi. 9. Ceza Dairesi, sanığın reşit mağdure ile ilişkiye girdiğini savunması ve bunu destek sunar nitelikteki samimi şekilde çekildikleri fotoğrafların dikkate alınması gerektiğine işaret etti.

YER MAHKEME YARGITAY’IN KARARINA DİRENDİ

Yargıtay’ın 2 Mart 2022 tarihinde oybirliğiyle almış olduğu karar üstüne tahliye edilen Mustafa T.’nin Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına yine başlandı. Bugün görülen duruşmaya sanık Mustafa T., katılmazken kızı Melike T. ve taraf avukatlar hazır bulunmuş oldu. Mahkeme heyeti, Yargıtay’ın verdiği bozma sonucuna rağmen Mustafa T.’yi gene 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.

‘BABA ÖZ KIZINA BUNLARI YAPMAMALI’

Duruşma çıkışı izahat icra eden Melike T., “Ben mücadelemin arkasındayım. Bir baba ne olursa olsun öz kızına bu tarz şeyleri yapmamalı. Yargıtay’ın kararını kabul etmiyorum. Bu şekilde hakkaniyet olmaz. Bana yaptıklarını, doğan çocuğuna yapmayacağının garantisini verebilirler mi? Davamın peşini bırakmıyorum. Benim geleceğimi, hayatımı mahvetti” dedi. Duruşmayı takip eden Baro Başkanı Gazi Özdemir de davanın takip edeni olacaklarını söylemiş oldu. (DHA)

Yargıtay, mide bulandıran davada kararı bozup, tahliye verdi İlginizi Çekebilir Yargıtay, mide bulandıran davada sonucu bozup, tahliye verdi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.