‘Kişisel havuz’du İmamoğlu, gençlere sundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İPA, 14-25 yaş arasındaki değişik toplumsal gruplardan gelen gençleri, “Gençliğin İstanbul Buluşması” başlıklı çalıştayda bir araya getirdi.

Çalıştay, eski İBB yönetimi döneminde “Başkanlık Konutu” olarak kullanılan alanda bulunan “kişiye hususi” havuzun, yeni İBB yönetimince “amfi tiyatroya” şeklinde düzenlenip, kamusal alana çevrilmiş halinde gerçekleştirildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni haliyle ve adıyla “İPA Havuz”da meydana gelen etkinlikte gençlerle buluştu. Gençlerden gelen soruları yanıtlayan İmamoğlu, katılımcılara, “Bu kentte ne olsun isterim’a yön vermelisiniz” çağrısında bulunmuş oldu.

“İPA, SİZLERLE DAHA DA ZENGİNLEŞİYOR”

“Biz, İBB’nin bu vizyonuna, bu bakış açısına oldukca ehemmiyet veriyoruz” diyen İmamoğlu,

“İPA’yı oluşturduk. Şimdi sizlerle bu daha da zenginleşiyor. Dünyanın en etkili kentlerinden birisi İstanbul. Ben, bunu yaşıyorum. Bir tek yirmi milyonluk nüfusuyla değil, tarihiyle, ismiyle muhteşem bir tesiri var.

Eğer bu kentte negatif bir süreç var ise, emin olun o negatif pozisyon da karşı tarafı negatif etkiliyor. Burada pozitif bir duygu var ise, aynı şekilde pozitif tarafıyla da dünyayı etkileyebiliyor” dedi.

Balkan şehirlerinden gelen mahalli yöneticilerin oluşturduğu, İstanbul’un ev sahipliğindeki “B40 Zirvesi”ni örnek olarak gösteren İmamoğlu, değişik şehirlerin de gelecek yıllardaki zirveye talip olduklarını aktardı.

“Bu şekilde bir tesiri var bu kentin” diyen İmamoğlu, “Bunun daha da büyümesi lazım. İstanbulun yalnız ülkemizi etkilediğini düşünmeyin, dünyayı da etkiliyor” dedi.

“KAFA KAFAYA VEREREK HEP BERABER BURADA BİR SÜRECİ TANIMLAYALIM”

“Bilimde, sanatta, sporda, hatta politikada yarına dair düşüncelerinin olabilir” diyen İmamoğlu,

“Kafa kafaya vererek, hep birlikte burada bir süreci tanımlayalım isterim. Hatta daha ileri gideyim. İstanbul Planlama Ajansı’nın temel direği, temel unsurları, hatta sahipleri, bu şehrin gençleri olsun isterim.

Bu sahiplenmeyi yapın lütfen. Burası bizim değil, haiz çıkın buraya. Her alanda, her ortamına, fikirsel, zihinsel, eylemsel, işlevsel, üretimsel… Aklınıza gelebilecek her unsuruyla buraya haiz çıkın. Buranın sahibi olun.

Bilhassa İstanbulun üniversitelerini buraya çağrı ediyorum. Üniversitelerin kulüplerini buraya çağrı ediyorum. Liseleri çağrı ediyorum. Onları buraya bekliyoruz. Gelin, İPA’nın bu anlamda kontakt noktalarına ulaşın. Burayla bağ kurun” davetinde bulunmuş oldu.

HAYALİNİ PAYLAŞTI

“Mesela; şu şekilde bir şeyle karşılaşalım mayıs ayında, haziran ayında” diyen İmamoğlu, hayalini şu şekilde tasvir etti:

“Bir çayırında, bir bölümünde İstanbulun gelecekteki sanat kimliği tartışılsın. Bir başka bölümünde, İstanbulun estetiği tartışılsın. Bir başka bölümde, İstanbulun olimpiyatlara iyi mi hazırlanacağı tartışılsın.

Ben, bu ay gidip bir senedir hazırlık yaptığımız ciddi niyetimizi Dünya Olimpiyat Komitesinin Başkanı’na kendim birebir bildiri edeceğim. ‘Kardeşim, 2036’da biz İstanbula olimpiyatı getirmek istiyoruz’ diyeceğim; mesela.

Kısaca İstanbulun olimpiyat gönüllüleri burada konumlansın ve spora dair geleceğini konuşsun. İstanbulun bilime dair geleceğini konuşsun. Bir başka binasında, İstanbulun teknolojiye dair, dijital geleceğe dair geleceği konuşulsun. Bunun hep birlikte sizler tarafınca sahiplenilmesini oldukca fakat oldukca arzu ediyorum.

Bu şehrin adil olması lazım. Bu şehrin yeşil olması, bu şehrin yaratıcı kimliğiyle öne çıkması lazım. Deposu da sizsiniz. Böylesi bir kenti hep birlikte var edeceğimize de ben yürekten inanıyorum.”

“HEP BERABER İSTANBULUN GELECEĞİNİ VAR EDELİM”

Siyasetin yönetici kesiminin belli bir yaş üstünde bulunduğunu kaydeden İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Dünyada da bu şekilde. Bir tek ülkemiz için konuşmuyorum. Fakat bizim şeklinde toplumlar, birçok topluma bakılırsa oldukca daha genç. Hatta averajlarda 10-15 yaş fark var arada. Kısaca tabiri caizse İstanbul aslına bakarsak olmasıyla birlikte genç görünmüyor.

Vitrinde duran o görünümün de değişmesi lazım. Bu bağlamda sağlam kanallar, sağlam köprüler kurulması lazım. Burası o şekilde bir köprü, o şekilde bir kanal. Buraya lütfen gelin ve hep birlikte İstanbulun geleceğini var edelim.

Geleceğini güçlendirelim. Beraber başaracağımıza inanıyorum. Oldukça büyük bir güç gençler. İnanın duyguları, tasarımları, davranışları, algıları, bakış açıları, dürüstlükleri, adaleti ve vicdana bakışı…

Kısaca yalnız size baktığımda, bir yaş grubu olarak gördüğümde bunu söylemiyorum. İnanın ki sizden oldukca daha minik yaşta olan evlatlarımızın bile, geleceğe bakışları noktasındaki duyarlılıkları oldukca yukarıda.

Onun için biz, bu zamanda hızlıca sizi, tabiri caizse, sizlerle birlikte geleceğe hazırlayıp, size süreçleri, yöneticilikleri emanet etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Ben, bu duygularla buradayım.

Ve sizi, normalde benim bugün bir pazar günü, bu alanda birkaç kişiyle yüzme havuzunda yüzmeyi değil de sizlerle birlikte geleceği hayal eden bir dünyada yüzerek ve de yüzlerce, binlerce gençlerle bulunmanın da bu şekilde acayip bir ironisini yaşıyorum doğal ister istemez.”

“GÜVENCE SİZLERSİNİZ”

“Başarılar sizinle olsun, sıhhat, rahatlık sizinle olsun” diyen İmamoğlu, gençlere,

“Dirençli olun. Kendinizi güvende hissedin. Zira güvence, sizlersiniz. Bu kentin ve bu ülkenin milyonlarca genci var. Oldukça sevdiğimiz vatanımız var. Bu ülkenin değerleri oldukca kuvvetli. Tarihsel medeniyetleri oldukca kuvvetli.

O bakımdan bizleri bir arada tutacak, oldukca kuvvetli hareketlerde bulunduracak, oldukca güzel işleri başaracak güzel bir ülkedeyiz. Onun için lütfen güveninizi en üst seviyede tutun. Umudunuzu en üst seviyede tutun. Zira ben, o şekilde hissediyorum tüm etrafımızda oluşan olumsuzluklara karşın.

Yanı başımızda bir harp var. Bir an ilkin o savaşın bitmesini doğal ki diliyoruz. Fakat emin olun oldukca kuvvetli bir Türkiye, oldukca güzel üreten, akılla, bilimle, sanatla, kültürle, yaşamın her unsuruyla üreten cıvıl cıvıl bir Türkiye, çevresine demokrasiyi, özgürlüğü, barışı, huzuru iletir ve birçok olumsuzluğu da engelleyici bir güce haiz olur.

Onun için sorumluluğunuz yalnız kendiniz değil, sorumluluğunuz yalnız aileniz değil, sorumluluğunuz yalnız şehriniz İstanbul ya da sorumluluğunuz yalnız ülkemiz, güzel aden vatanımız Türkiye değil. Sizler iyi işler yapmış olursanız o güzel mesuliyet duygunuzla, dünyaya da iyi geleceğinizi ihmal etmeyin” tavsiyelerinde bulunmuş oldu.

İmamoğlu, konuşmasının arkasından katılımcılarla “özçekim” yapmış oldu. Bu sırada renkli anlamış olur yaşandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.