Kira artışlarına sınır önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ve Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri tarafınca son dönemde fahiş şekilde artan konut kiralarının sebeplerinin araştırılması ve artışların sınırlandırmasına yönelik araştırma önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla TBMM Genel Kurulunda reddedildi.

AVRUPA’DA KONUT FİYATLARI EN ÇOK TÜRKİYE’DE ARTTI

Türkiye’de konut sahipliği oranın hızla gerilediğini ifade eden Budak, şunları söylemiş oldu; Türkiyenin toplam nüfusunun yüzde 42si kirada oturuyor, yüzde 58i ev sahibi ve bundan üç beş yıl ilkin ev sahipliği oranı yüzde 61-62ydi. Ev sahibi olabilmek de artık imkânsız. Bir koruma kalkanı olmadan kiraların bu kadar yüksek seyretmesi yurttaşlarımızın büyük bölümünün canını yakıyor.

TÜİKin açıklamış olduğu son enflasyon rakamlarına gore senelik kira artışı yüzde 30 seviyelerinde olmalı, sadece bu şekilde olmadığını bilmeyen yok. Gerçek şu: Geçen yıl 3 bin lira kira veren insanoğlu, kışın ortasında evsiz kalmamak için bu yıl 5 bin lirayla oturmak zorunda kalıyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerine gore, AB üyesi ve AB’ye aday ülkeler içinde son bir yılda konut tutarları en oldukca Türkiye’de arttı. Türkiye yüzde 59,8lik artışla, 1inci sırada, öteki ülkelerdeki artış oranı averaj yüzde 10

KENYA’DA BAYRAKLI PASAPORTLU REKLAM SKANDALI

Geçtiğimiz günlerde Kenya’da bayraklı, pasaportlu reklam skandalı basına yansıdığını hatırlatan Budak; Kenyada Türk Bayrağı ve Türk pasaportu ile basılmış bir ilanda, Türkiyede 250 bin dolara konut alırsanız, vatandaşlık verildiği reklamı yapılıyor. Bir tek bu mu? Hayır.

Aynı ilanda, bir de dolar bazında yüzde 7 yatırım garantisi olduğu yazıyor. Internasyonal bir gayrimenkul şirketi Kenya’da verdiği bir ilanda Türk pasaportu ve Bayrağını bu şekilde kullanıyor. Bu içinize siniyor mu? Türk vatandaşlığı bu kadar ucuz mu? Türk vatandaşlarının konut alma ihtimalî bu şartlarda mümkün mü?

Miamide 3 kattan oluşan bir villanın fiyatı 400 bin dolar. İstanbul Sarıyer Maslakta 2+1 dairenin fiyatı 400 bin dolar. Bu yurttaş 4.250 lira asgari ücretle iyi mi konut sahibi olsun? Mümkün mü? Bu tarz bir olay de mümkün değil dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir