Kimlik bilgileri sızdırıldı mı? Resmi açıklama geldi…

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nden (MERNİS) kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığı iddialarına ilişkin izahat yapmış oldu.

Kimlik bilgileri sızdırıldı mı? Resmi açıklama geldi…

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi toplumsal medya hesapları üstünden meydana getirilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* 12.04.2022 tarihinde bazı toplumsal medya hesapları üstünde meydana getirilen paylaşımlarda “e-devlet verilerinin sızmış olduğu, sızan veriler içinde kimlik fotoğraflarının ve güncel adreslerinde var olduğu” ifadeleri sebebiyle izahat yapılması gerekliliği hasıl olmuştur.

* Güvenlik Teşkilatımız Siber ve İstihbarat birimlerince 3 ay ilkin meydana getirilen operasyonların değerlendirilmesinde; bu tür paylaşımların bir oltalama ve dolandırıcılık yöntemi olduğu, aynı konuların tekrardan gündeme getirilerek devlet büyüklerimize ilişik fotoğraf ve kişisel bilgilerin görüntü düzenleyici programlar vasıtasıyla çipli kimlik kartına yerleştirilip paylaşılmak suretiyle bir sızıntı olduğu görüntüsü verilmeye çalışmış olduğu görülmektedir.

* Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) intranet (kapalı dönem) çalışan, web ortamına kapalı bir sistemdir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan MERNİS’in de içinde bulunmuş olduğu tüm sistemler için her yıl devamlı ve tertipli olarak bağımsız değişik firmalara sızma testi yaptırılmaktadır.

* Meydana getirilen testler sonucunda NVİGM’nin güvenlik sistemlerinin oldukca iyi olduğu raporlanmış ek olarak verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zaafiyetin olmadığı tespit edilmiştir. Ek olarak NVİGM veri tabanlarında fotoğraflı çipli kimlik kartı görselleri de yer almamaktadır.

* Devletin kurumlarına karşı itimatı zedelemeye yönelik ve vatandaşlarımızı paniğe sevk eden bu tür aslı astarı olmayan haberleri yürüyerek şahıs/kişiler hakkında Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca kabahat duyurusunda bulunulacaktır.

Samsung, Galaxy kaynak kodunun hackerlar tarafından çalındığını doğruladı İlginizi Çekebilir Samsung, Galaxy kaynak kodunun hackerlar tarafınca çalındığını doğruladı Microsoft kullananlar dikkat: Bilgisayarlar hackerların saldırısı altında İlginizi Çekebilir Microsoft kullananlar dikkat: Bilgisayarlar hackerların saldırısı altında

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.