Kılıçdaroğlu: Ne yaparlarsa yapsınlar, bu millet bunları gönderecek

EXPO 2021 Hatay açılışına katılmak suretiyle Hatay’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, program bitiminde SÖZCÜ muhabirine hususi izahat yapmış oldu.

Kılıçdaroğlu’na yöneltilen sorular ve yanıtları şu şekilde:

Seçim kanunu teklifindeki değişiklikle ilgili düşünceleriniz neler?

*Gitmemek için bir koltuk merakı var iktidarın. Acaba koltuğumuzu iyi mi koruruz diye bir arayış içindeler.

*Seçim yasası bu yüzden değiştiriliyor. Oldukça fazla eleştirmiyorum bu sebeple ne yaparlarsa yapsınlar, bu millet bu tarz şeyleri gönderecek.

*Şundan dolayı artık yeter. Derler ya ‘bıçak kemiğe dayandı’ diye, millet artık o noktaya gelmiş durumda. Mutfaklarda yangın var. Gidin çiftçilere, esnafa, sanayiciye, otobüs – taksi şoförüne…

*Şu demek oluyor ki toplumun her kesimine, her katmanına gittiğinizde bir tek yakınma dinliyorsunuz. Bu şikayetlerden Türkiye’den arınması lazım…

*Onun için de bu iktidarın demokratik yollarla gitmesi, yeni bir anlayışın gelmesi lazım. Hepimizin rahat bir nefes alması lazım…

Seçim yasasındaki değişim muhalefetin işini zorlaştırır mı?

*Bizim işimiz halka. Halka gideceğiz. Mevcud karamsar atmosferi iyi mi düzelteceğimizi anlatmamız gerekiyor.

*Yeni yol haritamızı, demokrasiyi, özgürlükleri, çiftçinin esnafın iyi mi kazanacağını, derin yoksulluğu iyi mi gidereceğimizi, öteki ülkelerle iyi mi barışacağımızı, misafirimiz olan Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine iyi mi rahatlık içinde gönderebileceğimizi anlatmamız lazım.

*Biz bu tarz şeyleri anlattığımız süre aslına bakarsanız geniş kitleler bir halde ikna oluyorlar. Birbirimize bu tarz şeyleri anlatmamız lazım. Şundan dolayı Türkiye’nin bir değişime, dönüşüme ihtiyacı var.

*Barışmaya, kucaklaşmaya ihtiyacı var. Türkiye’nin helalleşmeye ihtiyacı var. Artık dövüşten bıktık.

*Yeni bir atmosfer, güzellik istiyor hepimiz. Türkiye; güzeli aden benzer biçimde bir ülke… Bu cenneti illa cehenneme mi çevirelim? Hayır.

*Biz bu güzel ülkede rahatlık içinde yaşamak istiyoruz. Doğusu, batısı, güneyi, kuzeyi beraberce kucaklaşacağız.

Tansu Çiller’in siyasete dönüşünü iyi mi değerlendirirsiniz?

*Şu demek oluyor ki ne yaparlarsa yapsınlar. Tansu Hanım mı olur başka birisi mi olur bilmiyorum. Bu tarz şeyleri ben suni gündem olarak kabul ediyorum.

*‘Acaba biz Millet İttifakı’nı iyi mi olur da iktidara taşımayız?’ bunun arayışı içindeler. Bunlar tamamen boşuna arayışlar.

*Millet kararını vermiş vaziyette. Sandığı bekliyor. Hepimiz diyor; ‘birazcık sabır.’ Sabrediyorlar. Gelecek ve milletimiz kararını verecek. Ben bu milletin ferasetine güveniyorum.

Cumhurbaşkanı talibi Millet İttifakı’nın mı talibi olacak CHP’nin mi?

*Cumhurbaşkanı adayımızı Millet İttifakı’nın liderleri belirleyecekler. 6 önder bir aradayız, 6 önder birlikte, 6 önder Cumhurbaşkanı adayımızı belirleyecek ve 6 önder de hep beraber adayımızı destekleyeceğiz.

Hataylılara ne bildiri vermek istersiniz?

*Bu güzel kadim kentte yaşıyorsunuz. Büyükşehir belediye başkanımız ve öteki belediye başkanlarımız muhteşem çaba harcıyorlar. Tüm güzellikler Hatay’ın olsun.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir