Kılıçdaroğlu: Göçmenlere yönelik ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle kaçınmak lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Beykent Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Öğrencilerin sual, talep ve görüşlerini dinleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini söyledi.

“Biz dış politikayı ulusal bir siyaset olarak görürüz” diyen Kılıçdaroğlu, “İç politikada insanoğlu değişik düşünebilir fakat dış politikada aslolan ülkenin çıkarlarıdır. Ülkenin çıkarlarını korumak için çaba sarfetmek için dış politikayı ulusal bir siyaset olarak ele almamız gerektiğine inanırız. Ülkeler dış politikalarını kendi ülke çıkarları üstüne inşa eder” ifadelerini kullandı.

“SINIR YOL GEÇEN HANI”

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyleki devam etti:

* Suriye’ye niçin girdik? Niçin çatışmanın bir parçası olduk? 33 askerimiz şehit edilmiş olduğu süre niçin Putinin ayağına gittik? Mağdur olan biziz, şehit olanlar bizim askerlerimiz. Bu tarz şeyleri hepinizin düşünmesi lazım. 3 milyon 600 bin Suriyeli Türkiyeye geldi. Sınır var mı? Var fakat sınır yol geçen hanı. İsteyen girip isteyen çıkabiliyor. Gelen göçmenlerin nerede konuşlandığını da kimse bilmiyor. Türkiyede kaç göçmen var kati sayılarını bilmiyoruz. Pek fazlaca sorunla karşı karşıyayız.

* Başka bir ülkenin iç işlerine karışmamaktan yanayız. Hele Ortadoğu’da Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan bir fikir var ‘Arapların iç işlerine müdahale etmeyin, Arap coğrafyasına müdahale etmeyin. Sizi yargıcı seçerlerse problemi çözmeye talip olabilirsiniz fakat probleminin bir parçası olmamaya itina gösterin’ diye. Ikimiz de bu şekilde düşünüyoruz.

* Bugün göçler mevzusunda ciddi problemler yaşayan bir ülkeyiz. Milyonlarca insan var bunlar gettolarını oluşturdular. Kendi kültürleri var o kültürlere saygı duymak lazım fakat onlarla sıhhatli bir kontakt kuramıyoruz. Yaşadığımız bir ekonomik bunalım var. Ekonomik bunalım göç olgusuyla yan yana vardığında toplumsal patlamalara hazır bir cemiyet haline gelebiliriz.

IRKÇILIK UYARISI

Kaçak göçmenlere ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Göçmenlere yönelik ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle kaçınmak lazım. Kaçaklar Afganistan’dan, İran sınırından geliyorlar. Van’dan otobüslere binip büyük kentlere ulaşıyorlar. Aslına bakarsak bunlar her insanın gözü önünde oluyor. Birileri bunu denetim edemiyor yada insan kaçakçılığı yapanlar bir halde bunu beceriyor” dedi.

“2 YIL İÇİNDE GÖNDERECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyleki tamamladı:

* CHP olarak biz en geç 2 yıl içinde tüm Suriyeli kardeşlerimizi kendi bölgelerine özgür iradeleriyle göndereceğimizi söyledik. Bu işin iki sorumlusu var. Birincisi Türkiye’yi yönetenler aslolan görevli olan bunlardır. Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına soktular.

* İkinci görevli ise Batı ülkeleridir. Biz geri kabul anlaşması imzaladık ve Türkiye’yi sığınmacı hapishanesine döndürdük. Buradan bir sığınmacı Yunanistan’a gittiği süre yakalandığında doğru Türkiye’ye teslim ediliyor. Şundan dolayı Geri Kabul Anlaşmasına nazaran biz onları teslim almak zorundayız.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir