Kılıçdaroğlu, Gezi tutuklularının aileleriyle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Seyahat davasında tartışmalı halde 18 yıl hapisle cezalandırılan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Çiğdem Mater Utku, Yiğit Ali Ekmekçi, Ali Hakan Altınay ve Can Atalay’ın aileleri ve avukatlarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te meydana gelen buluşmaya; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Hanım Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Arzu Kaya İmamoğlu ile 10 CHP milletvekili katıldı. Buluşmada konuşan Kılıçdaroğlu, insanlık tarihinin demokrasi mevzusunda verilen mücadeleler zamanı bulunduğunu altını çizdi.

İÇERİDE OLAN ARKADAŞLARIMIZ BEDEL ÖDEYENLERDİR

Biz, demokrasinin önemini kim bilir bu tür vakalarla birazcık daha kendi ruhumuzda, bedenimizde, anlayışımızda, düşüncelerimizde hissediyoruz ve demokrasi mücadelesinin de bunun için verilmesi icap ettiğini biliyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu:

Elbet ki bu mücadelede insanoğlu karşılık öderler. Şu anda içeride olan arkadaşlarımız, bu bedeli ödeyenlerdir. Dolayısıyla cemiyet; demokrasi mevzusunda, özgürlükler mevzusunda, karşılık ödeyen bu insanları asla unutmaz. Onlar, tarihteki yerlerini alırlar.

Bizim temel hedefimiz şu: Karşılık ödemeyenler olarak -biz dolaylı karşılık ödüyoruz, onlar direkt karşılık ödüyorlar- bizim hedefimiz, bizim görevimiz de karşılık ödeyenlerin yanında durmak, onların bir anlamda içinde bulunduğumuz ortam neresi olursa olsun onların sözcülüğünü yapmak bir anlamda.

YAŞADIĞIMIZ OLAY SIRADAN BİR OLAY DEĞİL

Yaşadığımız vaka, aslen bayağı bir vaka değil. Bir ülkenin entelektüel düzeyi yüksek, vakaları sıhhatli sorgulayabilen, haksızlıklar karşısında sesini kolaylıkla ifade edebilen, düşüncesini ifade edebilen dostlar bunlar. Bayağı insanoğlu değil. Dolayısıyla bunların tutuklanmaları, hapse atılmaları da bayağı bir vaka değil. Oldukça sayıda örneği var bunun tarihte.

Tüm sorun, bunların tekerrür etmemesiydi. Fakat maalesef darbe dönemlerinde ben bunu oldukca gördüm. Ben, 12 Mart’ı da gördüm, 12 Eylülü de gördüm, bu periyodu de gördüm. Dolayısıyla yaşadığımız vakalar ve dramlar, bundan sonrasında keşke asla yaşanmasa. Ve hepimiz hangi görüşte, düşüncede olursak olalım, minimum azından düşüncelerimizi birbirimize saygıyla anlatabileceğimiz bir atmosferi yakalayalım.

KARŞILIKLI DAYANIŞACAĞIZ

Umutsuzluğa tutulmak var mı? Asla tutulmak yok. Mücadeleyi sonuna kadar götürmek zorundayız. Bu doğal olarak bir anlamda dayanışma kültürü de demek. Karşılıklı dayanışacağız. Birimiz acı çekerken, diğerimiz luk çığlıkları atmayacağız. Birlikte düşüneceğiz. Acıları iyi mi yok edebiliriz, hafifletebiliriz bunun bir anlamda yolunu, yöntemini, yordamını bulmak zorundayız. Bu çerçevede savaşım edeceğiz.

Politika kurumunun oldukca sıkıntılı bir alan bulunduğunu da biliyoruz. Muntazam siyasetçi olmanın da kolay olmadığını, zor bir alan bulunduğunu, onu da biliyoruz. Fakat sonuçta her şey toplumun eğitimine bağlı. Cemiyet eğitildikçe aslen, daha değişik bir sürecin içine hep birlikte giriyoruz.

Bu güzel sabah kahvaltısı organizasyonunu icra eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Beye, İl Başkanımız Kaftancıoğluna -o da yakında ‘adaletle’ tanışacak, değişik bir adaletle o da tanışacak- teşekkür ediyorum. Hep beraber savaşım ettiğimiz süre, gücümüzün ne kadar mühim bulunduğunu görüyoruz. Bundan dolayı haklı olduğunuz süre, oldukca güçlüsünüz. Nerede olursak olalım -hapiste yada hapis dışında- yeter ki haklı olduğumuza inanalım. Haklı olduğumuz süre daha kuvvetli, daha kesin, daha inançlı olabiliyoruz.

KAFTANCIOĞLU: DAYANIŞMAYA, UMUDU BÜYÜTMEYE DEVAM

Kılıçdaroğlu’nun, “Yakında içeri girecek olan Canan Başkan’a sözü verelim” esprisinin peşinden konuşan Kaftancıoğlu ise şu ifadeleri kullandı:

Mağdur kontenjanından ailelerin sözcüsü olarak söz almış olayım. Latife bir yana, her biriniz bir kez daha hoş geldiniz. Keşke bu vesileyle değil, daha güzel vesilelerle bir arada olabilseydik. Fakat hepimiz aslına bakarsan daha güzel vesilelerle bir arada olduğumuz için bu şekilde cezalandırılıyor içerideki kardeşlerimiz.

O nedenle bugüne dek olduğu şeklinde, bugünden sonrasında da dayanışmaya, umudu beraber büyütmeye ve örgütlenmeye, örgütlülüğe devam diyorum. Sizlere de bugün katılımınızdan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz süreci, Genel Başkanımızın yakın takip edeni talimatlarıyla, vekillerimizle beraber tüm partimiz yürütmeye çalışıyoruz.

İMAMOĞLU: BİR AVUÇ İNSANIN İKTİDAR SÜRELERİNİN BİTMESİYLE

Seyahat tutukluları ailelerini eşiyle beraber ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu da şu şekilde konuştu:

Genel Başkanımızın ilk andan itibaren ‘Her mevzusuyla, her sorunuyla ya da her mevzusuyla ilgilenin ve süreci takip edin’ demesiyle -tabii ki içinizde oldukca yakın dostluklarımız, yol arkadaşlarımız var- ilk günden itibaren elimizden gelen her duyguyla yanınızda olmaya çaba ediyoruz. Ümit ederim hiçbir anında eksikliğimiz olmaz. Biz, Genel Başkanımızın ifade etmiş olduğu şeklinde vazifemizi yerine getiriyoruz.

Hiçbir ailemizin başka bir duyguyla bizlere bakmamasını istiyoruz. Bu bizim vazifemizdir ve onu yerine getiriyoruz. Hukuksuzluğa uğrayan kim var ise, ona da şekilde davranmaya hazır bir yönetimiz. Bundan dolayı hem Genel Başkanımız hem partimiz hem hepimiz bu şekilde bir kültürün ve ahlakın temsilcileriyiz. Umuyorum siyasal olan bu kararın, bu karar verici bir avuç insanoğlunun iktidar sürelerinin bitmesiyle birlikte sona ermesini hep beraber sağlarız.

Bu mevzuda en büyük mücadeleyi vermesi ihtiyaç duyulan mevkilerde bulunuyoruz. Bu manada elimizden geleni yapacağımızdan hem siz değerli üyelerimizin hiçbir kuşkusu olmasın hem de şu an hukuksuz yere hapiste bulunan dostlarımızın hiçbir kuşkusu olmasın.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.