Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘5’li çete’ çıkışı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıgöl ilçesinde ‘Ziraatçi ve Muhtarlar Buluşması’na katıldı.

Sarıgöl Belediyesi Düğün Salonunda düzenlenen buluşmada konuşan Kılıçdaroğlu, şu şekilde konuştu:

*Sizden isteğim sakın ola ki umutsuzluğa kapılmayın. Azca kaldı, görmüş olacaksınız Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir problemi yoktur.

*Devlet akılla, bilgiyle, tecrübeyle yönetilir. Yeter ki vatandaştan yana olun, emekten yana, üretenden yana olun.

*Üreten zarar ederse buğdayı da dışarıdan alırız, mercimeği de, canlı hayvanı da, eti de , fasulyeyi de, dışarıdan alırız. Demek ki üretmemiz lazım, iktidar sahiplerinin üreteni desteklemesi lazım. Sizin emeğiniz son aşama değerlidir.

EĞER SİZ ÜRETEMEZSENİZ BU ÜLKE DERİN YOKSULLUK YAŞAR

*Pandemi bizlere bir gerçeği daha gösterdi. Ziraat dünyanın tüm vatanlarında stratejik sektördük. Otomobiliniz olmayabilir, elektrik süpürgeniz olmayabilir fakat günde 3 kez karnınızı doyuracaksınız.

*Eğer siz üretemezseniz bu ülke derin yoksulluk yaşar. Eğer bir anne evladını besleyemeden yatağa yatırıyorsa o annenin dramını hepimizin görmesi lazım.

*Birilerinin durumu fazlaca iyi ben biliyorum, birileri köşeyi dönüyor. Birileri 3-4 yerden maaş alıyor, bunu da biliyorum. Düzeltmek isterim fakat bunun için gücü sizden almamız lazım.

*En ciddi güç halkın gücüdür. Biz 6 önder bir araya geldik. ikinci kez masanın etrafına oturduk. Benim taşıdığım kaygıları öteki liderler de taşıyor.

*Biz gönül birliği yaptık, bizim kişisel beklentimiz yoktur. Tek beklentimiz her evde refah olsun. Aden şeklinde topraklarımız var.

*Tanrı aşkına bu topraklarda üretilen üzümün kıymetini tüm dünya biliyor. O süre niçin üretilen üzümün karşılığını çiftçiye veremiyoruz.

*Kilosu 2 dolar fazlaca mu pahalı, yapacaksınız kardeşim. Zarar ederse ne olacak, ekemeyecek. Ne yapacağız dışarıdan getireceğiz.

HARAMİLERDEN ALACAĞIM, SİZİN HAKKINIZI TESLİM EDECEĞİM

Ziraat Kanununun 21. maddesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Her yıl devlet çiftçiye ulusal gelirin minimum yüzde 1’i oranında destek verir. Kısaca aşağı yukarı 8 milyar lira civarında destek vermesi lazım. 8 milyar lira çiftçiye verseler ziraatçi dünyayı besler. Hakkınızı teslim edeceğiz. Haramilerden alacağım, sizin hakkınızı teslim edeceğim. Hazineyi soyacaklar buna izin vermeyeceğiz. Siz bankalardan kredi çektiniz, bunların faizlerini sıfırlayacağız. Ana parayı devlete geri ödeyeceksiniz. Ziraatçi üretecek ki Türkiye varlıklı olsun. Köylerde insan kalmadı, iyi mi olacak. Gencecik çocuklar büyükşehirlerin varoşlarında asgari ücretle iş bulabilir miyim diye uğraşıyor. şeklinde konuştu.

DEVLETİ PARSELLEDİLER, PARSEL PARSEL GÖTÜRÜYORLAR

*Geliyorlar borcunuz var, traktörünüzü haczediyorlar. Köylünün ineğini haczettiler. Bunun akılla mantıkla bağdaşır yönü var mı? Bu adam borcunu iyi mi ödeyecek? Bunu da kaldıracağız. Mazot aldı başını gidiyor.

*Servisçilerin, tır şoförlerinin derdi var. 7 liradan 23 liraya çıktı. Tüm dünyaya çıkmıyor da bizde niçin fiyat fırladı? Türkiye iyi yönetilmiyor. Akılla, bilgiyle yönetilmiyor. İşi ehline vermek inancımızın da gereği.

*Siz üniversite mezunu bir mühendise ameliyat yap diyemezsiniz. Şimdi merkez bankasına kazıbilimci atama ediyoruz. Merkez bankası ile ne işi var. Güreşçiyi bankanın yönetim kurulu üyesi yapıyoruz.

*Güreşçi gitsin altın madalya kazansın. Devleti parsellediler, parsel parsel götürüyorlar. Azca kaldı millet ittifakı olarak Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız.

ÇOCUĞUNA SÜT İÇİREMEYEN ANNELERİ BİLİRİM

Mutfaklarda yangın var diyen Kılıçdaroğlu, O evlerde evlatların iyi mi beslendiğini bilirim. Çocuğuna süt içiremeyen anneleri bilirim. Ya insanoğlunun birazcık vicdanı sızlar. Aile destekleri sigortasını getireceğiz. Geliri asgari ücretin altında olan ailelere destek vereceğiz. Hanım gidecek oradan aylığını çekecek. Onu el aleme muhtaç hale getirmeyeceğiz. Kimsenin yoksulluğunu afişe etmeyeceğiz. Sizlere güveniyorum. Birlikte el ele vereceğiz. ifadelerini kullandı.

EĞER DESTEK VERİRSENİZ 5’Lİ ÇETENİN MAL VARLIĞININ TAMAMINI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ

Kılıçdaroğlu, ziraat mevzusunda Hollanda ile Türkiyeyi karşılaştırarak şu ifadeleri kullandı:

*Hollanda Konya’dan minik. Konya’dan minik Hollanda’nın senelik ziraat ürünü ihracatı 180 milyar doların üstünde.

*Biz devasa ülkeyiz senelik ziraat ihracatımız 18-20 dolar civarında. Iyi mi oluyor da biz el aleme muhtaç hale geliyoruz. Niye oluyor bunlar? Devleti iyi yönetemiyorlar. Ceplerini düşünüyorlar, yakın çevrelerinin ceplerini düşünüyorlar.

*5’li çete tüm mal varlığını Londra’ya götürdü, onu da iyi biliyorum. Eğer destek verirseniz biz bu malların tamamını Türkiye’ye getireceğiz.

*Bunların tamamı birlikte olursak olur, beraber olursak olur. Türkiye’nin çözülemeyecek problemi yoktur. Tüm problemler akılla mantıkla çözersiniz. Türkiye düşündüğünüzden daha varlıklı bir ülke.

Türkiye genelinde çiftçiye elektriği parasız verme projelerinin bulunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Doğu’dan başlayacağız batıya doğru tarımda kullandıkları elektriği parasız vereceğiz. Ek olarak oradan gelir de elde edeceğiz. Her şey bizim devletimizde var, niye yapmıyorlar. Bu sebeple doğalgaz, kömür lobisi izin vermiyor. Biz lobilerin adamı değiliz halkın adamıyız. Halk için çalışacağız” dedi.

Demokrasinin temel taşının muhtarlar bulunduğunu ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Demokrasiyi güçlendirmek istiyorsak muhtarın pozisyonunu büyütmemiz lazım. Bu mevzuda bir kanun hazırladık, meclise getirdik fakat AK Parti MHP oylarıyla ret edildi. Fakat sözüm var, o kanunu ne olursa olsun çıkaracağız” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.