KDV oranı arttı ikinci el araçta endişe büyüdü

Otomotiv sektöründe vasıta alım satım yapanların ödediği KDV oranı yüzde 1den yüzde 18 çıkarıldı. Oto alım satımında satıcılara KDV yükü getirecek uygulamanın ikinci el vasıta satış fiyatlarını yukarı taşıması planlanıyor.

Samsun İkinci El Otomobilciler Derneği Başkanı İbrahim Kınık, işlerin durgun bulunduğunu, oto alım satımlarında KDV artışından da negatif etkileneceklerini söylemiş oldu.

Her cumartesi günü kurulan ikinci el oto pazarında durgunluk göze çarptı. Ramazanın ilk günü olmasından dolayı alıcı ilgisi sınırı olan kaldı.

Satış için pazara gelenlere göreyse durgunluk yeni değil. Esnaf, işlerin eskisi kadar iyi olmadığını, KDV artışından da negatif etkileneceklerini söylüyor.

ARABA TAMAMEN RANT, PARA KAZANMA İŞİ OLDU

İbrahim Kınık, Ortalama 3 aydan beri işler bayağı durgun. Bunun üstüne de şimdi KDV birden yüzde 18e çıktı. Daha ilkin yalnız ticari araçlardaydı. Şimdi küçük otomobillerde da yüzde 18 oldu dedi.

Kınık, şu şekilde devam etti:

Şu an insanoğlu hissetmedi fakat bayağı etkilendi. Kötüye doğru gidecektir. Yaz sezonu kış sezonu kalktı artık. Otomobil tamamen rant oldu, para kazanma işi oldu. Eskiden otomobil alıyorduk, plakayı taktığın vakit fiyatı birazcık geriye geliyordu. Şimdi hep yukarı yukarı gidiyor. Artık yaz-kış alakası kalmadı. Fakat gel gelelim iş var mı derseniz iş yok” dedi. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir