Katar 2022 Dünya Kupası öncesi, turnuvanın yüzü olan David Beckham’ın sözleri gündem oldu

Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası öncesi David Beckham, eşcinsellik karşıtı bir ülkenin elçisi olduğundan eleştirilerin hedefi oldu. Beckham’ın geçmişte eşcinsel bir derginin kapak yıldızı olduğu fotoğrafları tekrardan ortaya çıkarken, eşcinselliği destekleyici sözleri hatırlatıldı. İngiliz isim ‘ikiyüzlülükle’ suçlandı.

Katar 2022 Dünya Kupası öncesi, turnuvanın yüzü olan David Beckham’ın sözleri gündem oldu

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği meydana getirecek Katar, ülkenin insan hakları sicilinin bozuk olması sebebiyle ağır eleştirilere maruz kalırken, şimdi de ülkede David Beckham krizi çıktı.

Turnuvanın güvenliğinden görevli Abdulaziz Abdullah Al Ansari’nin, gökkuşağı bayraklarına müsaade etmeyeceklerini söylemesi dahil ülkedeki LGBT karşıtı yasaklar dikkat çekerken, bu kez de David Beckham’ın sözleri gündem oldu.

İngiliz eşcinsel yaşam seçimi dergisi Attitude, Beckham’ın geçmişte eşcinsellere verdiği destek ile ilgili sözlerini hatırlatırken, meşhur adı ‘ikiyüzlülükle’ suçladı.

‘PARA İÇİN İKİYÜZLÜLÜK YAPTI’

Beckham’ın 2002 senesinde Attitude dergisinin kapağı olduğu hatırlatılan yazıda, Beckham’ın ek olarak eşcinsellere verdiği destekle ilgili de örneklere yer verildi. İngiliz futbol ekibi Blackpool’un forvet yıldızı Jake Daniels, bu ayın başlarında eşcinsel bulunduğunu açıklamıştı. Beckham’ın Daniels’a verdiği desteği hatırlatan mecmua, Beckham’ın ‘para için ikiyüzlü davrandığını öne sürdü.

Beckham’ın sözleri Katar’da da yankı buldu.

David Beckham famously appeared on the cover of Gay magazine Attitude while at the height of his football career

Beckham, önceki gün yapmış olduğu açıklamada, futbolda homofobik pek oldukça yaklaşımla karşılaştığını söylemiş, zaman içinde bu durumun daha iyiye gittiğini açıklamıştı. Beckham, Daniels’a destek vermiş, “Günün sonunda sporda oldukça sayıda eşcinsel olacak. Niçin öbürlerinden değişik olsunlar ki?” demişti.

Sadece Attitude, Beckham’ın yorumlarının, eşcinselliği yasaklayan ve hanım haklarını ciddi şekilde kısıtlayan Katar hükümeti ile yapmış olduğu ortalama 13 milyon dolarlık antak kalma ile çeliştiğini söylemiş oldu.

‘ZENGİNLERDEN ALIŞKIN OLDUĞUMUZ BOŞ BİR YANIT’

Attitude, Beckham’ı hedef alarak,  ‘Performatif ittifaktan bahsettiğimizde kastettiğimiz bu’ dedi.

Attitude, 47 yaşındaki Beckham’a Evening Standard gazetesi tarafınca Jake Daniels hakkında sual sorulduğunda, ‘topluluğumuzun mega zenginlerden beklemeye alışmış olduğu türden boş bir yanıtla cevap verdiğini’ de söylemiş oldu.

Attitude haberinde, ‘Katar, şeriat kanunlarına nazaran öteki erkeklerle ilişki yaşayan adamların ölüme mahkum edilebileceği son aşama homofobik bir ülke. Yaşam boyu hapis ve kırbaç cezası benzer biçimde yasalar da var” dedi.

ZAMANINDA ÖVGÜ ALMIŞTI

Beckham, 2002’de Attitude’un kapağında yer almayı kabul ederek eşcinsel sporcuların ve bayanların maruz kalmış olduğu damganın üstesinden gelmeye destek olduğundan büyük övgü almıştı.

Katar yönetimi, turnuva esnasında LGBT+ temsil eden gökkuşağı bayraklarına müsaade etmeyeceklerini açıklamıştı.

FIFA Dünya Kupası 21 Kasım – 18 Aralık tarihleri ​​içinde düzenlenecek ve ilk kez bir Arap ülkesinde yapılacak. On yıl ilkin turnuvaya ev sahipliği yapma hakkını kazanan Katar’da, bir çok stadyumların inşasına yardım eden 6 bin 500’den fazla göçmen işçinin öldüğü açıklanmıştı.

Dünya Kupası tarihinde ilk! Katar'da kadın hakemler de olacak... İlginizi Çekebilir Dünya Kupası tarihinde ilk! Katar’da hanım hakemler de olacak… Katar Dünya Kupası: Uluslararası Af Örgütü 440 milyon dolar tazminat istiyor! İlginizi Çekebilir Katar Dünya Kupası: Internasyonal Af Örgütü 440 milyon dolar tazminat istiyor! Uçakta maymun çiçeği virüsü bulaşır mı? Risk grubunda olanlar kimler? Uzmanlar merak edilenleri yanıtladı İlginizi Çekebilir Uçakta maymun çiçeği virüsü bulaşır mı? Risk grubunda olanlar kimler? Uzmanlar merak edilenleri yanıtladı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir