Karısını elektrik vererek öldürmüştü, iyi hal indirimi Yargıtay’dan döndü


Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesinde ikamet eden Veysi Turan, şehir merkezindeki bir lokantada lahmacun ustası olarak çalışıyordu. 5 senelik eşi Kutsal Turan ise 4 yaşındaki kızlarının peşinden ikinci kızlarını dünyaya getirmişti.

Eşini ve bebeğini doğum sonrasında eve getiren Veysi Turan, 24 Ocak 2014 gecesi iddiaya bakılırsa onlar uyuduktan sonrasında üçlü elektrik prizinin kablosunu kesti. Turan, kablonun fişini prize takarken, kestiği uçlarını ise uyuyan eşinin yanaklarına tuttu. Kutsal Turan, elektrik akımı sebebiyle o anda yaşamını yitirdi.

Eşinin donup kaldığını gören Veysi Turan, eşinin ağzını eliyle kapattı. Turan ondan sonra 155 Polis İmdat hattını arayarak eşini boğduğunu suç duyurusu etti. Eve gelen polisler, baş kısmı kömürleşmiş kadının cesedini bulurken, Veysi Turan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AKIL SAĞLIĞI YERİNDE ÇIKTI

Savcılıkça hazırlanan iddianamede, Kutsal Turanın vakadan bigün ilkin doğum yapmış olduğu için evde dinlendirilmiş olduğu, bu sırada eşini öldürmeye kabul eden sanığın cinayeti işlemek için bigün ilkin bir çift yalıtkan eldiven, üçlü uzatmalı priz ve tornavida almış olduğu açıklandı. Veysi Turan hakkında Tasarlayarak eşini öldürmek suçundan ağırlaştırılmış yaşam boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İLK YARGILAMADA İNDİRİMSİZ CEZA 

Diyarbakır 2nci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Veysi Turan savunmalarında, Gündüz  içime giren cinler beni yönlendirdi. Ne yaptıysam iradem haricinde yaptım dedi. Yargılama esnasında, sanık Veysi Turanın Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinden aldırılan raporuna bakılırsa cezai ehliyetini etkileyecek düzeyde ruhsal bir rahatsızlığı ise bulunmadı. Sanık Turan 20 Ocak 2015te ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu karar, Yargıtayda iki kez usul yönünden eksiklikler sebebiyle bozuldu.

155İ ARAMASI İNDİRİM SEBEBİ OLDU

Sadece mahalli mahkeme, 17 Ocak 2019 tarihinde hatalı şekilde takdiri indirim uyguladı. Bu indirimi, 29 Ocakta açmış olduğu celsede düzeltmeye çalışan mahkemenin sonucu,  Yargıtaydan mahkemenin yargı kurduktan sonrasında verilen hükmün hukuki değerden yoksun olması sebebiyle 17 Ocak tarihindeki karardaki takdiri indirimin gerekçesinin yazılması nedeni öne sürülerek bir kez daha bozuldu.
Mahalli mahkeme, 8 Eylül 2021de sanığın adli sicil kaydına bakılırsa geçmiş hali, duruşma tutanaklarına yansıyan negatif bir davranışının bulunmaması, fiilden sonraki davranışları, 155 polis imdat hattını kendisinin arayarak eşini boğduğunu bildirmesini dikkate alarak cezada TCK 62/1. maddesi uyarınca takdiri indirim uyguladığını gerekçelendirdi. Sanık Veysi Turana ağırlaştırılmış müebbet hapis yerine, takdirim indirimiyle müebbet hapis cezası verildi.

YARGITAY İNDİRİM YAPILMASINI BOZMA GEREKÇESİ YAPTI

Kutsal Turanın ailesi tarafınca meydana getirilen takdiri indirime itiraz edildi. Bunun üstüne dosya 4üncü kez Yargıtay 1. Ceza Dairesinde ele alındı. Yargıtay 24 Ocak 2022 tarihindeki sonucunda, Cezanın bireyselleştirilmesi esnasında uygulanma yeri bulunmadığı ve 5237 sayılı TCKnin 62. maddesinin bir atıfet (iyilik/bağış) maddesi olmadığı göz ardı edilerek indirim yapılmış olmasının bozmayı gerektirdiğini belirtti. Bozma sonucu üstüne dosya tekrardan mahalli mahkemeye gönderildi.

BÜYÜK BİR VİCDAN YARASI OLARAK TARİHE GEÇMİŞ BİR DOSYADIR

Kutsal Turan ailesinin avukatı Burak Göncü, 2014 yılından itibaren takip ettiğimiz bir bu dosya, Türkiyenin en vahşice işlenen cinayetleri içinde kamuoyuna duyurulan bir dosyaydı. Bu dosyanın bugün senelerdir verdiğimiz hukuk mücadelesinde netice doğuran bir Yargıtay sonucu aldık.
Sanık, maktüleye ikinci kez kız evladı doğurması sebebiyle şakaklarına elektrik vererek öldürmüştü, doğal ki bu Türkiyede ve kamuda büyük bir vicdan yarası olarak tarihe geçmiş bir dosyadır. Bugün Yargıtayın son vermiş olduğu karar, bizim ciddi anlamda hukuka olan hem güvenimizi, hem umudumuzu, hem de maktülenin ailesinde azca da olsa vicdani rahatlatma söz mevzusu olmuştur.
Bu sebeple sanığa verilen iyi hal indiriminin kaldırılmasını fazlaca doğru bir karar olarak bulmaktayız. Bu dosya kapsamında 16 Haziranda son bir kararımız olacaktır. Bu kararda da senelerdir yaptığımız hukuki mücadelenin ciddi anlamda netice doğuracağı kanaatindeyiz dedi.

HUKUKİ MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ

Maktülenin ikinci kız evladı doğurması sebebiyle sanık tarafınca tasarlanarak priz, kablo alınarak ve uyuduktan sonrasında şakaklarına elektrik verilerek fazlaca acımasızca, canice öldürüldüğünü vurgulayan Göncü, Doğal ki halen hukuki mücadeleye devam ediyoruz. Mahalli mahkemece son çıkacak kararın Türkiyede kanayan hanım cinayetlerine de emsal durumunda olacak. Sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için elimizden geleni yapacağız. 155 suç duyurusu hattını araması iyi hal indirimi olarak değerlendirilmişti. Fakat sanığın mahkemeye hiçbir şekilde tutum, davranışları, doğru beyanlarda bulunmayışı da TCK 62nin ruhuyla uyuşmamaktadır. Bu yüzden bu karara itiraz ettik ve Yargıtayın verdiği sonucu doğru ve hukuki olarak bulmaktayız diye konuştu. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.