Karasu çayı taştı, tarım arazileri sular altında kaldı

Sinop ilinde Erfelek Ovasından geçen Karasu Çayı’nda aşırı yağış sebebiyle suyun debisi terfi etti, tarlalara yakın köylerde yer yer taşmalar oluştu. Karasu Çayına yakın Kılıçlı, Osmaniye, Dibekli, Mertoğlu, Akliman, Muhsinli, Uzungürgen, Bektaşağa köyleri civarındaki tarlalarda yer yer ziraat arazileri sular altında kaldı.

Ekili tarla olmaması ciddi maddi hasara yol açmazken, ekim öncesi hazırlıkları meydana getirilen çeltik tarlalarında çiftçilerin emekleri boşa gitti. Suyun debisinin daha da yükselmesi durumunda ciddi sorunlara yol açabilir. 8 köyde ortalama 150 bin dönüm alanda ziraat arazileri, sel tehlikesiyle yüksek risk altında.

Mertoğlu köyünde evinin tanıdığından geçen çayın, seviyesinin yükseldiğini fark eden Murat Kümeç, taşkın gelmeden derhal ilkin bahçesindeki kümesinden hayvanlarını çıkarıp güvenli bir yere taşıdı. Kümeç, 30 senedir ikamet etmiş olduğu Mertoğlu köyünde Karasu Çayı’nın uzun senelerdir bu seviyede yükselmediğini belirterek; “Erfelek Karasu Çayı evin fazlaca tanıdığından geçiyor. Burada canlı hayvanlarımız vardı, tavuklar ördekler. Su seviyesinin yükselmesiyle bu tarz şeyleri almak zorunda kaldık. Tanrı daha kötüsünden korusun, suyun daha da yükselmesinden korkuyoruz, yükselmemesi bizim için avantajdır” dedi.

Çayın debisinin tarlaların seviyesine kadar yükseldiğini ifade eden Kümeç, “Ortalama iki saat ilkin bu kadar yükselmemişti, akşamüzeri bu kadar su yoktu burada” şeklinde konuştu.

DEVRİK AĞAÇLAR AKINITIYI ENGELLİYOR

Çayın içinde devrilmiş büyük ağaçların bulunduğunu söyleyen Kümeç, akıntıyı engellediklerini ve bu ağaçları çıkartmanın da kolay olmadığını belirtti. Akıntıyı engellediğini dile getiren Kümeç, çayın içinde akıntıyı engellemiş olan cisimlerin temizlenmesi icap ettiğini altını çizdi.

ÇELTİK TARLALARI ZARAR GÖRDÜ

Bölgedeki ekim süreci yaklaşan ve ekim hazırlıklarının yapıldığı çeltik tarlalarının zarar gördüğünü söyleyen Kümeç, “Ovada ekili alan fazlaca ender, yonca, buğday olan var fakat geneli çeltik. Hazırlanmaya başlanıyordu, birçoğu da hazırladı. Şimdi selden sonrasında yine hazırlamak zorunda duracak. İnşallah daha da yükselmez, yükseldikçe tarımsal arazilerin daha fazlaca zarar görebileceğini düşünüyoruz” diye konuştu. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir