Karamollaoğlu: 6’lı masa kararlı bir şekilde yoluna devam ediyor

Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, video konuşma üstünden Genel İdare Kurulu toplantısında konuştu.

Bakın bir Ramazan ayını ve bayramını daha geride bıraktık; değişen ne var Tanrı aşkına? diyen Karamollaoğlu, şu soruları sordu:

-Daha doğrusu, iyiye doğru giden ne var?

-Kutuplaşma azaldı mı, arttı mı?

-Problemlerimiz çözüldü mü, yoksa daha da mı derinleşti?

-Enflasyon düşme eğilimine girdimi girmedi mi?

-İşsizlik, yaşam pahalılığı, geçim sıkıntısı, borçlanma, faiz ödemeleri.. Tüm bunlarda bir düzelme işareti var mı?

-Siyasiler üslubuna dikkat ediyor mu, yoksa daha da çirkinleşen bir üslupla mı karşı karşıyayız?

-Hakkaniyet, yeterlik, liyakat, doğruluk, dürüstlük.. Bu kavramları hatırlayan var mı?

BİRİNCİ DERECEDE SORUMLU AKP İKTİDARIDIR

Problemlerin birinci derecede sorumlusu AKP iktidarıdır diye devam eden Karamollaoğlu, şunları söylemiş oldu:

*Muhterem dostlar; örneğin son günlerde, bilhassa toplumsal medyada, mültecilere yönelik nefret söylemlerini üzülerek takip ediyoruz.

*Derinleşen ekonomik krizle beraber mültecilere yönelik müsamahanın azaldığını, bazı kesimlerin de hoşgörme bir tarafa nefret söylemleriyle tepkilerin yoğunlaştığını görüyoruz.

*Fakat bilinmelidir ki, bugün karşı karşıya kaldığımız tüm problemlerin birinci derecede sorumlusu göç mevzusunda kontrolsüzlüğü benimseyen, Ak Parti iktidarıdır!

*Ak Parti iktidarı, 10 yılı aşkındır devam eden Suriye olaylarının ilk gününden bu yana kapsamlı ve toplumsal yapıyı zedelemeyecek bir göç politikası ortaya koyamamıştır.

*Son yıllarda ise Suriyeli sığınmacıların yanı sıra, bilhassa Afganistan ve Pakistan üstünden kaçak yollarla ülkemize giren göçmenlerin sayılarının hızla arttığına tanık oluyoruz.

*Hükümet, her alanda olduğu şeklinde bu mevzuda da yetersiz kalmıştır. Ne sınır güvenliğini sağlayabilmiş ne de bir göç politikası oluşturabilmiştir. Daha da üzücü olanı, göç mevzusunda kontrolsüzlüğü bir siyaset olarak benimsemiş şeklinde görünmektedir.

SİYASİ MÜHENDİSLİĞE ZEMİN HAZIRLANIYOR

*Bununla beraber, bazı siyasilerin hükümetin göçmen politikasındaki bu eksikler üstünden, mağdur ve mazlum sığınmacılar de dahil olmak suretiyle, tüm yabancıları kriminalize etme çabalarını da üzülerek izliyoruz ve asla doğru bulmuyoruz.

*Bu siyasilerin sığınmacılara yönelik söylemlerinin yol açmış olduğu tepkisellik, hükümetin seçim sürecine girerken aramış olduğu güvensizlik ortamına hizmet etmekte ve siyasal mühendisliğe zemin hazırlamaktadır.

*Suriye iç savaşının başladığı günlerden bu yana, insani ve vicdani saiklerle, sığınmacılara kapılarını açan Türkiye, gösterdiği hamiyetperverlikle dünyaya insanlık dersi vermiştir şüphesiz.

*Sadece unutulmamalıdır ki, Suriye’nin sürüklendiği bu iç harp ortamının oluşmasında baş sorumlularından birisi de AK Parti iktidarıdır. Yazık ki, Ak Parti iktidarı attığı bu adımda siyasal ve ekonomik menfaatleri de gözetmiştir.

*Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 senesinde “Bugün Avrupa ülkeleri, hala rahatlık içinde olmalarını, Türkiye’nin 4 milyon sığınmacıyı kendi topraklarında konuk etmesine borçludur” diyerek bunu açıkça itiraf etmişti.

IRKÇI VE NEFRET SÖYLEMLERİNDEN VAZGEÇİLMELİDİR

*Avrupa ülkeleri, kendi refahları ve güvenlikleri için, bir miktar para karşılığında Türkiye’ye sığınmacıları tutan bir set görevi vermiştir.

*Sadece geldiğimiz noktada, hükümetin göç mevzusundaki politikasızlığı ve artan ekonomik krizle beraber bu durum sürdürülemez bir noktaya gelmiştir.

*Hükümetin kontrolsüz göç politikası, yasal yollarla devletimizde bulunan mazlum sığınmacıları da zor durumda bırakmaktadır.

*Yaşadığımız ekonomik ve toplumsal sıkıntıların faturası mültecilere değil, hükümete kesilmeli ve bizzat hükümetten hesap sorulmalıdır.

*İktidar, biran evvel sınır güvenliğini sağlamalı ve toplumun geleceğe yönelik endişelerini giderecek kapsamlı bir göç politikası ortaya koymalıdır.

*Hükümete yönelik eleştirileri bir kenara bırakıp, mültecileri hedef gösteren siyasiler ise, ırkçı ve nefret dolu söylemlerinden vazgeçmelidir.

HERKES SÖYLEM VE EYLEMLERİNE DİKKAT ETMELİDİR

*Unutulmasın ki, tarihe kara kir olarak geçen üzücü vakalar, genel anlamda önemsenmeyen ve sonucu hesap edilmeyen sorumsuzca sözlerden kaynaklanmıştır.

*Bundan dolayı başta siyasiler olmak suretiyle hepimiz yaşadığımız zor günleri de dikkate alarak, toplumun dinamiklerine kast edecek sözlerden ve eylemlerden kaçınmalıdır.

*Bölgemizdeki ülkelerle normalleşmeden iç çatışmalar durmadan bu sorunların çözümü mümkün değildir; ilkin bu husus iyi algı edilmelidir.

*Bilhassa de birbirlerini ucuz kahramanlıklarla parlatmaya çalışan siyasiler akıllarını başlarına devşirmelidir.

*Türkiye Cumhuriyetinin İçişleri Bakanı olma sıfatını taşıyan birisi ise, bu biçim süreçlerde herkesten oldukça daha duyarlı ve duyarlı davranmalıdır.

*Cumhurbaşkanı Erdoğan da vakaları ilkin yalnız seyredip, kamuoyunun nabzına nazaran şerbet vermek yerine; ivedilikle mesuliyet almalı ve olayların büyümesine engel olmalıdır.

*Son olarak, buradan, herkesi aklıselime ve sağduyuya çağrı ediyorum.

ÇİRKİN KABADAYILIKLAR İŞİMİZ DEĞİLDİR

Önceliğimiz ülkemizin sorunlarını çözmek, tercihimiz insanımızın sıkıntılarını gidermek olacak diyen Karamollaoğlu, şöyleki sürdürdü:

*Ucuz şovlar, çirkin polemikler, rahat kabadayılıklar bizim işimiz değildir!

*Biz ülkemizi tekrardan derleyip toparlamaya, insanımızın yüzünü güldürmeye talibiz. Şu demek oluyor ki biz zora talibiz.

*Kurulan tuzakların, senaristliği yazılmış oyunların farkındayız.

6LI MASA KARARLI BİR ŞEKİLDE YOLUNA DEVAM EDİYOR

*6lı masa kurulmasın diye binbir türlü plan yaptılar, masa kurulduktan sonrasında gene akla hayale gelmedik iftiralar attılar

*Seçim kanununu değiştirdiler, baktılar ki gene olmadı

*6lı masa topluma ümit oldukça ve insanımızın itimatını kazandıkça; şimdi de senaristliği epey fena olan, figüranlarının da epey fena performans sergilediği yeni oyunları gösterime aldılar..

*Ne yaparlarsa yapsınlar, biz, yersiz-gereksiz ve ne insanımıza ne de ülkemize hiçbir faydası olmayan tartışmalardan uzak duracak; gerçek gündemimize odaklanacağız..

*Bu masa uzlaşı, normalleşme, sağduyu ve istişarenin masasıdır.

BU TEZGAHI DEĞİŞTİRECEĞİZ

*Artık bu bozuk tezgâhın başındakileri de, onlara destek oyunculuk yapanları da ve bu tezgâhı da değiştireceğiz

*Artık bu bayat oyunlar tekrar devletimizde sergilenemeyecek, bu seviye değişecek.

*Kararlıyız! Hep beraber yeni bir başlangıç meydana getirecek ve her geçen gün umudu büyüteceğiz Allahın izniyle..

*Başlangıçta, seçim sathı maline girdiğimizi ifade etmiştik,

*Bu anlamına gelir ki, çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.

*Bölge ve il sorumlularımız daha büyük bir şevkle sahaya inecektir.

*İlk bir aylık hedeflerimiz sonrasında 50.000 üye. Hep beraber bu hedefi yakalayacağız.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir