‘Kara listeye alınabiliriz’

Kur Korumalı Vadeli TL Mevduat (KKM) hesapları 25 Mart itibarıyla 610 milyar liraya ulaştı. Meydana getirilen son bildiri değişikliğiyle, yurtdışı yerleşik yabancı kişiler ve yabancı şirketlere de KKM sistemine katılma olanağı getirildi. Rus oligarklar da Türkiye’ye yöneldi. OECD Mali Fiil Gücü’nün (FATF) gri listesine giren Türkiye’nin bu girişim sonrası kara listeye alınma tehlikesinin doğduğu bildirildi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, ‘’Yurtdışı yerleşik gerçek ve tüzel kişilere sağlanan bu fırsatın hedefi,  yüz milyarlarca dolarlık servete haiz Rus oligarklar” dedi. Toprak, tarafınca hazırlanan ve CHP MYK’ya sunulan raporda şu şekilde denildi:

“Sayıları 1 milyon olan KKM hesap sahiplerinin kazançları garantili şekilde ödenip, kendilerinden vergi de alınmıyor. İktidar, bu adaletsizliği yabancıları da kapsayacak şekilde genişleterek, halk için harcanması ihtiyaç duyulan deposu yabancı ülke vatandaşlarının hesaplarına akıtıyor. Kara para, kayıt dışı ve deposu belirsiz servetle savaşım için yasal düzenlemeleri hayata geçirmediği için FATF tarafınca ‘Gri Sıralama’ye alınan Türkiye’nin KKM hesaplarının kapsamını yabancı kişi ve firmalar için genişletmesi, İran ve Şimal Kore benzer biçimde ‘Kara Listeye’ alınma ihtimalini gündeme getirecektir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir