Kar yurdu sarıyor: Meteoroloji’den 3 uyarı birden

Türkiye unutulmaz bir mart ayı yaşıyor. Mart ayının ortalarını geçmiş olmamıza karşın yurdun fazlaca büyük bir kısmında kar yağışı ikazları sürüyor. Bugün cenup illerimiz hariç tüm şehirlerimizde yoğun kar planlanıyor. Yarın tesirini çoğaltması beklenen kar yağışının pazartesiden itibaren sıcaklıkların yükselmesiyle hafiflemesi planlanıyor.

YOĞUN KAR, BUZLANMA, ÇIĞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen son değerlendirmelere gore: Ülkemiz genelinin parçalı ve fazlaca bulutlu, Marmaranın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Cenup Anadolu ile Kırklarelinin kıyı kesimleri, Çanakkalenin iç kesimleri, Kütahya, Afyonkarahisar, Mersin, Adananın şimal ve batısı, K. Maraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Çoğu zaman karla karışık yağmur ve kar, Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolunun güneybatısında yağmur ve sağanak şeklinde görülmesi beklenen yağışların gece saatlerinde Trabzonun doğusu ile Rize ve Hopa çevrelerinde, yarın Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, İstanbul, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Muş çevreleri ile Diyarbakır ve Batman’ın şimal ve doğu kesimlerinde mahalli olarak güçlü ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Karadenizin iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadoluda yüksek kar örtüsüne haiz eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Şimal, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don vakası planlanıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.