Kâr payı işe yarar mı?

Gömü ve Maliye Bakanlığı izahat yapmış oldu. Önümüzdeki dönemde ihtiyatlı maliye politikasına devam edileceği ve mali disiplinden asla ödün verilmeyeceği ifade edildi.

Keşke asla, “asla” demeseydi Hangi ihtiyatlı politikaları uyguladıklarına, ortada mali disiplinin mi kaldığına pek değinmedi

Maliye politikasında program hedeflerinden sapmadan gelişme, istihdam ve bilhassa gelir dağılımını önceleyen uygulamalara devam edileceği masalına devam etti.

★★★

Yeni bir Kur Korumalı Mevduat seçimi bir şey çıkartmayı denedi. Faize, “faiz” dememek için kırk takla attı. Faizsiz finans ile çözüm yolu aradı. Yok, kâr oranı ödeyecekmişler yok parayı imana getirecekmişler. Boş işler

Enteresan değil mi? Yüzlerce senedir günah olan faiz 1975 yılına gelindiğinde yeni bir formül eşliğinde İslam Kalkınma Bankası’nın da açılmasıyla hayata geçti. Adına da “kâr oranı” denildi.

★★★

Fetva işi de güzel iş Al fetvayı ne yapsan günah olmuyor. Kitap aynı kitap Fetvayı veren artık iyi mi okuyorsa, aldın mı fetvayı problem kalmıyor! Kim kimi kimin adına yetkilendirmişse artık!

Peki, faizin tanımı ne? Paranın süre karşılığı kirası Sistem aynı şekilde işliyor, adı değişik Bu tam o değil fakat her daim “nas” geliyor onlar konuşunca aklıma

★★★

Mantık ne? Aynı! Faiz yerine vade farkı alınıyor. Satıcı çeşitli vadeler için fiyat farkı istiyor. Alıcı kabul edince para bağlanıyor. Antak kalma tamamlanıyor.

Faiz yerine kâr oranı veren fakat her ne hikmetse zarar etme olasılığı olmayan ve piyasa faiz oranlarının aynısını verip harama girmeyen kurumlara faizsiz finans kuruluşu deniliyor.

★★★

Türkiye ekonomisinin kurtuluşu da bu mantıkla aranıyor. Gelire endeksli senetler zarar etmesi mümkün olmayan bir kamu kurumuna endeksleniyor ve kupon ile anapara ödemeleri belirleniyor.

Şimdilik ne getirisi belli ne vadesi Sahi o süre niçin alelacele bu şekilde bir izahat yapılıyor? Aniden mı akıllarına geliyor? Yoksa doların fırlaması mı durdurulmaya çalışılıyor?

★★★

İstatistik Kurumu’na bakılırsa yüzde 73, gerçekte yüzde 150 enflasyon ortamında yüzde 25 getiri sunsan kime yarar?

Türkiye’nin batkı riski göstergesi CDS’ler 800’ün üstüne fırladıysa bu şekilde dandik fikirlerle ekonomiyi kurtarabileceğini sanmak Finanstan, ekonomiden, matematikten asla nasibini almamak.

Yabancılara tahsisli swap imkânı yurt dışı piyasalara uzatılan zeytin dalı Bölgeler mi? Hayvan terli Daha ilkin kazıklamasaydık onları bir ihtimal fakat artık geçti.

★★★

Başka? Kredilere sağlam bir “dur” denildi Ticari kredilerdeki karşılık oranını artırarak, “bak verirken iki kere düşün, çekirdek şeklinde dağıtma” mesajı anlaşılabilir, mantıklı bir hamle

Aynı şekilde tüketici kredilerine getirilen düzenleme Geç kalınmış fakat sonunda doğru olan yapılmış.

Kırk yılda bir pozitif yönde cümle kurdum, bu anın bozulmasına izin vermemek adına son veriyorum bu yazıya

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.