Kar nedeniyle yollar kapandı, araçlar mahsur! Beyaz esaret…

Türkiyede kar yağışı esarete dönüştü. İstanbulda devam eden kar yağışı, akşam saatlerinde de yaşamı negatif etkiledi. Gün süresince devam eden kar yağışı, akşam saatlerinde de sürdü.

Aniden bastıran yağış sebebiyle Bölme Meydanı kısa sürede beyaza büründü. Lapa lapa yağan kar altında bazı vatandaşların güçlükle yürümüş olduğu görüldü. Trafiğe çıkan sürücüler ise yerin karla kaplanması sebebiyle yollarda güçlükle ilerledi.

BOLU

Bolu Dağı geçişlerinde kar yağışı sebebiyle sürücüler, TEM yolu Bolu Dağı Tüneli ve D-100 yolu Bolu Dağı kesiminde, araçlarıyla yavaş ilerlemek mecburiyetinde bırakıldı.

Karayolları ekipleri, Bolu Dağı güzergahında kar küreme ve tuzlama emek vermesi yapmış oldu. Yol, beyaz örtüyle kaplanırken, takımlar ise ulaşımın aksamaması için çalışmalarını sürdürüyor.

BİTLİSTE KAR KALINLIĞI 2 METREYİ AŞTI

Bitliste günlerdir aralıklarla devam eden kar yağışı bugün de tesirini gösterdi. Kar yağışıyla şehir merkezinde kar kalınlığı 2 metreyi aştı, araçlar kara gömüldü. Kar sebebiyle kentte 50 köy yoluna ulaşım sağlanamıyor. Kapanan yolların açılması için, İl Hususi İdaresine ilişkin 10 ayrı şantiyede, 50 iş makinesi ve 75 personelle emek harcamalar sürüyor.

ÇIĞ UYARISI

Meteoroloji yetkilileri, eğimi fazla olan bölgelerde, halkı, çığ tehlikesine karşı uyardı. Geceleri de buzlanma ve don uyarısında bulunan yetkililer, kar yağışının gelecek hafta da aralıklarla devam edeceğini belirterek, sürücülerin de dikkatli olmalarını istedi.

BİNGÖLDE MAHSUR KALAN HASTA İÇİN 6 SAATLİK ÇALIŞMA

Bingöl genelinde tesirini sürdüren yoğun kar yağışı sebebiyle köyde mahsur kalan hasta, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin (UMKE) 6 saatlik çalışmasıyla kurtarılarak hastaneye sevk edildi.

Alınan bilgilere bakılırsa, merkeze bağlı Ortaçanak köyünde ikamet eden İsmail Koca (42), bel ağrısı ve şiddetli karın ağrısı şikâyetiyle 112 Acil Davet Merkezini aradı.

Bölgede tesirini sürdüren yoğun kar yağışı sebebiyle köye ulaşamayan sıhhat ekipleri, durumu UMKE’ye bildirdi. Tam paletli ambulans ile köye giden UMKE, karlı yolları aşarak 6 saatlik emek harcama sonucunda hastaya ulaştı.

Hasta, yolun ulaşıma açık olduğu yerde sıhhat ekiplerine teslim edildi. Bingöl Devlet Hastanesi’ne sevk edilen hastanın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

KOCAELİ

Kocaeli’nde yoğun kar yağışı yüksek kesimlerde tesirini göstermeye devam ediyor. Kartepe ilçesinde bulunan Samanlı Dağları’nda kar kalınlığı 2 metre 80 santimi buldu.

KARS

Kars’ta kar yağışı ve tipi yaşamı negatif etkilemeye devam ediyor. kar ve tipinin etkili olduğu Kars-Digor-Iğdır karayolu Kars çıkışında bulunan trafik noktasında trafik ekipleri araçların yolu kullanmasına izin vermiyor. Ortalama 5 saattir denetim noktasında bekleyen sürücüler, yolun biran evvel ulaşıma açılmasını bekliyor.

Tipinin etkili olduğu Kars-Digor-Iğdır Karayolu’nda Karayolları ekipleri yolun biran evvel trafiğe açılması için yoğun çaba sarf ediyor. Trafik denetim noktasında bekleyen araçların bazıları ise Kars’a geri dönüyor.

ARDAHANDA SÜRÜCÜLER MAHSUR KALDI

Kar yağışı ve tipinin etkili olduğu Ardahanın yüksek kesimlerinde şehirlerarası yollarda meydana gelen buzlanma sebebiyle ulaşımda aksamalar yaşandı.

Sahara Geçidinde etkili olan kar yağışının peşinden Artvin istikameti ulaşıma kapanmış oldu. Yolda seyir halindeki 25’e yakın vasıta yolda mahsur kaldı.

Öte taraftan, karayolları ekipleri ise kar ve buzla savaşım çalışmasını aralıksız sürdürüyor. Takımlar, Ardahan-Artvin karayolu Sahara Geçidi ile Ardahan-Posof karayolu Ilgar Dağı mevkiinde karla savaşım çalışmalarını devam ettiriyor.

HAKKARİDE KÖY YOLLARI KAPANDI

Hakkaride etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle 46 köy ve mezra yolu ulaşıma kapanmış oldu.
Hakkari İl Hususi İdaresi Yol ve Ulaşım Müdürlüğü yetkilileri, 46 yerleşim yerinin ulaşıma kapalı bulunduğunu ve ekiplerin yolları tekrardan açmak için çalışmalarının sürdürdüğünü bildirdi.

BİLECİKTE KAR ESARETİ

Bilecik ve ilçelerinde dün başlamış olan ve bugün de aralıksız devam eden kar yağışı sonrası 102 köy yolu ulaşıma kapanmış oldu.

Mevzu hakkında bir izahat meydana getiren Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Bilecikte bugün ve yarında kar yağışının devam etmesi beklenmekte. 102 köy yolumuz kapalı olup ekiplerimizce yol açma emek vermesi devam etmekte. 112 acil davet ile milletimizin 7/24 hizmetindeyiz dedi.

TEKİRDAĞ

Hava sıcaklığının gün boyu sıfır aşama hissedildiği Çorluda akşam saatlerinde başlamış olan ve kısa sürede tesirini artıran kar, ilçeyi beyaza bürüdü. Yoğun kar yağışı sebebiyle trafikte aksamalar olurken, vatandaşlar ise kar yağışının tadını çıkardı.

KÜTAHYA

Domaniç ilçesindeki kar yağışı günlük yaşamı ve ulaşımı negatif etkiledi. Kar yağışı ve ara sıra yaşanmış olan tipi sebebiyle ilçeden Bursa İnegöle ulaşımı elde eden 1500 rakımlı Kocayayla Geçidinde ağır ve zincirsiz araçların geçmesine izin verilmiyor.

Karayolları ekiplerinin aralıksız devam eden çalışmalarına karşın tipi yolları kapatırken, görüş mesafesini de azaltıyor.

BATMAN

Sason ilçesinde iki gündür tesirini sürdüren kar yağışı sonucu sabah saatlerinde Dağçatı köyü Suarkı mezrasında kerpiç ahır çöktü. Yer yer kar kalınlığının iki metreyi geçmiş olduğu mezrada karın ağırlığına dayanamayan iki kattan oluşan kerpiç ahırın çökmesi sonucu 15 Temmuz gazisi Abdullah Ağaya’nın hayvanları telef oldu.

Köyde yaşayan babası Samet Ağaya’nın yardım talep etmesi üstüne İlçe Kaymakamı Murat Metenin talimatıyla seferber olan AFAD, jandarma ve güvenlik korucuları, İl Hususi İdaresine bağlı şantiye ekiplerinin 5 saatlik çalışmasıyla karla kaplı yolu açılarak köye ulaşmaları sağlandı. Takımlar yoğun emekleri sonucu yıkıntı altında kalan canlı hayvanları kurtardı.

Yoğun kar yağışı sebebiyle çöken ahırda hayvanlarının telef bulunduğunu belirten Samet Ağaya, kurtarılan 4 yaralı hayvanı bulunduğunu beyan etti.

KASTAMONU

Kastamonu’nun yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı etkili oluyor. Kar yağışı sebebiyle İnebolu-Seydiler karayolu ağır tonajlı vasıta trafiğine kapatıldı.

Kastamonu’nun yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı etkili oluyor. Sahil bölgesinde olan kar yağışı sebebiyle yüksek kesimlerdeki oldukca sayıda köy yolu ulaşıma kapanmış oldu. Seydiler-İnebolu karayolu ise ağır tonajlı vasıta geçmesine kapatıldı. Yolda güvenlik alan jandarma ve polis ekipleri, kışlık lastikleri olmayan araçlar ve ağır tonajlı araçların geçmesine izin vermiyor. Seydiler-Ağlı karayolunda da yoğun kar yağışı sebebiyle araçlar ilerlemekte güçlük çekiyor.

Karayolları, belediye ve Kastamonu İl Hususi İdaresi ekipleri, yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

SİVAS

Sivas’ta etkili olan güçlü rüzgarın yola taşımış olduğu kar kütleleri ulaşımda aksamalara niçin oldu. Sivas-Gürün karayolu kar sürgünü sebebiyle vasıta ulaşımına kapatıldı. Akşam saatlerinden itibaren her türlü aracın yola girmesine izin verilmiyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.