Kanser tedavisinde umut ışığı… Tümörleri azaltan aşının insanlı denemeleri başladı

Hayvanlar üstünde meydana getirilen başarıya ulaşmış testler sonucunda kolon, akciğer, meme, yumurtalık ve pankreas tümörlerini küçülttüğü gözlemlenen kanser öldürücü virüs, ilk kere bir insan hastaya da enjekte edildi.

Bağışıklık sistemini kansere karşı harekete geçiren yeni tedavilerde uzmanlaşmış bir şirket olan Avustralya merkezli Imugene Limited tarafınca geliştirilen projede, Vaxinia olarak malum bir virüs kullanılıyor.

Daily Mailde yer edinen habere bakılırsa, söz mevzusu virüs, sıhhatli hücreleri korurken kanser hücrelerini enfekte etmek, çoğaltmak ve öldürmek için genetik olarak tasarlandı.

HASTALARIN YARISINDA TÜMÖRLERİ KÜÇÜLTTÜ

Çalışmanın Faz 1 klinik denemesi, ABD Birleşik Devletleri ve Avustralyadaki ortalama 10 bölgede metastatik yada ileri katı tümörleri olan 100 kanser hastasında denenecek. İlk denemenin ortalama 24 ay sürmesi planlanıyor.

Vaxinanın güvenliği kanıtlandıktan sonrasında, bazı katılımcılara, bağışıklık sisteminin kansere yol açan hücrelerle savaşma kabiliyetini geliştiren bir immünoterapi ilacı da verilecek.

Araştırmacılar, kombinasyonun, minimum iki yıl süresince birkaç haftada bir tedaviyi alan 36 adam ve kadının ortalama yarısında (yüzde 47) melanom tümörlerini küçülttüğünü söylüyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir