Kanada, Ukrayna’daki büyükelçiliğini yeniden açmayı planlıyor

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Kanada’nın Ukrayna’daki büyükelçiliğini kısa süre içinde tekrardan açmayı organize ettiği açıklandı. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly yapmış olduğu açıklamada, “Hedefimiz gelecek günlerde yada haftalarda bunu gerçekleştirmek. Yalnız personel için güvenli bir ortam olduğundan güvenilir olmamız gerekiyor. Ek olarak öteki meslektaşlarımızın ve müttefiklerimizin ne yaptığına bakıyoruz” dedi.

Kanadanın eski Rusya büyükelçisi Jeremy Kinsman ise, Kanadanın diplomatik varlığını Ukraynadan asla taşımaması icap ettiğini belirterek, Asla ayrılmamalıydık. Büyükelçiliği kapatmamalıydık. Hükümetlerin geçmişten öğrendiklerimizi niçin yine yine unuttuğunu bilmiyorum. Büyükelçiliklerimiz bir hükümete akreditedir ve siz hükümetten ayrılmıyorsunuz ifadelerini kullandı.

Kanada, geçtiğimiz 12 Şubatta Ukraynanın başkenti Kievdeki büyükelçiliğini kapatmış ve Ukraynada Rus saldırıları tehditlerinin artması üstüne diplomatik personelini Ukraynanın Lviv şehrine taşımıştı. Hemen sonra tüm personel Polonyaya gönderilmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir