Kanada F-35 ile ilgili kararını verdi

Kanada Kamu Hizmetleri ve Satın Alma Bakanı Filomena Tassi ve Müdafa Bakanı Anita Anand, düzenledikleri ortak basın toplantısında Kanada’nın F-35 tipi harp uçağı alacağını duyurdu.

19 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE

Kanada’nın 40 senedir hizmette olan McDonnell Douglas CF-18 Hornet tipi harp uçaklarının yerine 88 tane F-35 harp uçağı almayı düşündüğü ve satın alma için 19 milyar dolar bütçe ayrılacağı açıklandı.

Müdafa Bakanı Anand, “Doğru fiyata doğru uçağa ihtiyacımız var” ifadelerini kullanarak, maliyetin daha da düşürüleceğini duyurdu.

EMİN OLMAK ÖNEMLİ

Tassi ise bu duyurunun, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri için çağıl harp uçaklarının satın alınmasının mühim kilometre taşı olacağını ifade ederek, Kanadalılar Silahlı Kuvvetlerinden büyük gurur duyuyor ve Kanadayı emniyette tutmak için gereksinim duydukları her şeye haiz olduklarından güvenli olmak önemlidir dedi.

MÜZAKERE BAŞLAYACAK

Kanada hükümetinin F-35’lerin üreticisi Lockheed Martin ile müzakerelere başlamış olacağı fakat bu müzakerelerin başarısız olması halinde hükümetin ikinci sıradaki teklif sahibiyle Gripen harp uçağının son olarak versiyonunun alınması için İsveç şirketi Saab ile müzakerelere başlamasının beklendiği aktarıldı.

Kanada hükümeti harp uçakları için yıl sonuna kadar nihai bir sözleşme yapmayı planladığını aktarırken, 2025 senesinde ilk tayyare teslimatının, sonuncusunun da 2032 senesinde teslim edilmesi umut ediliyor. Kanada, 1997den bu yana F-35in gelişimine 613 milyon ABD doları katkıda bulunmuş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.