Kan şekeri dengesizliği beyne de zarar veriyor

Kan şekeri kimi zaman aşırı yüksektir, kimi süre da ihtiyacın altındaki seviyelere kadar düşer. Her iki durumun da beyin dokusuna zarar vererek, bellek problemlerine niçin olabileceğini belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, “Glikoz beynin yakıt deposudur ve beyin kimyasını dengeleyen kan şekeri seviyelerini sıhhatli meblağ. Kan şekeri seviyenizi dengeleyemezseniz, beyne giden yakıtı da tehlikeye atarsınız” dedi ve bu mevzuda şu detayları verdi…

HANGİ SORUNLAR YAŞANIR?

Kan şekeri dengesi beyin için oldukca mühim. Eğer kan şekerinin dengesi bozulursa beyniniz kafi oranda enerji alamaz ve dejenere olmaya adım atar. Netice olarak işlevini yerine getiremez hale gelir. Ek olarak beyindeki nörotransmitterlerin (sinir hücrelerindeki data akışını elde eden ufak kimyasal iletkenler) sentezi için de dengeli bir kan şekeri seviyeleri gerekir. Kan şekerindeki büyük dalgalanmalar ve dengesizlikler bir araya ulaştığında nörotransmitterlerin yapısını bozar ve üretimini durdurur. Bu da beyin fonksiyonlarını aksatır.

KAN ŞEKERİNİZ DÜŞÜKSE…

Kan şekerinin düşmesi (hipoglisemi), pankreastan salgılanan insülin hormonunun normalden azca salgılanması sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden halsizlik, bulanık görme, kas ve baş ağrıları benzer biçimde emareler görülür. Çoğunlukla açlık krizleri, tatlı krizleri yaşanır. Beynin gereksinim duyduğu enerji ihtiyacını derhal kapatmak için bolca şekerli yiyeceklere yönelim artar.

KAN ŞEKERİNİZ YÜKSEKSE…

Kan şekerinin yükselmesi (hiperglisemi) de pankreastan salgılanan insülin hormonunun normalden fazla salgılanmasıdır. Hiperglisemi ile seyreden hastalığa şeker hastalığı (diyabet) adı verilir.  Kan şekeri yüksek olan kişilerde fazla susama, acıkma, geceleri daha sık wcye çıkma, ayaklarda yanma hissi, cinsel fonksiyon yetersizliği, bitkinlik ve uyku hali, yaraların geç iyileşmesi benzer biçimde emareler görülür.

İNSÜLİN DİRENCİNİZ VARSA…

İnsülin direnci, vücuttaki şekeri denetlemek için salgılanan insülinin tesirini göstermesindeki güçlük olarak tanımlanabilir. Düzgüsel şartlarda vücut şekeri 1 birim insülin ile denetim altına alabiliyorken insülin direnci olan hastalarda vücut 2-3 birim insülin salgılamak durumunda kalır. İnsülin direnci arttıkça, şeker kontrolünü sağlamak için insülin de artmış olur. Bu da vücutta gereğinden fazla insülin salgılanması anlamına gelir. İnsülin direnciyle beyinde yaşlanma süreci oldukça hızlanır. Buna bağlı olarak da Alzheimer ya da demans benzer biçimde nörolojik hastalıklar ortaya çıkar. Aslen şeker ve insülinin beyin üstündeki zararı olan tesirleri Alzheimer hastalığını iki kat artırmış ve “Tip 3 diyabet” olarak adlandırılmasına yol açmıştır. İnsülin direnci yiyeceklerden sonrasında bitkinlik, genel bitkinlik hali, devamlı açlık, tatlı krizleri yaşamak-yedikten sonrasında da doygunluk olmamak, yiyeceklerden sonrasında sürekli tatlı isteği, bel çevresinin kalça genişliğine eşit ya da daha büyük olması, sık sık idrara çıkmak, iştah artışı, susuzluk hissi, vücutta sürekli yer değiştiren ağrılar ve zayıflamada zorlanmak benzer biçimde emarelere niçin olur.

İŞTE YOL HARİTASI

■ Kan şekeri dengesini sağlamanın en etkili iki yolu doğru beslenmek ve hareket etmektir. Dolayısıyla öğün atlamayın. Günde üç ana, üç ara öğün beslenin. Öğünlerinizde; poğaça, kek, börek, pirinç pilavı, makarna benzer biçimde gıdalardan uzak durun. Tam tahıllı besinler (esmer ekmek, kuru baklagiller, bulgur benzer biçimde) ve pişmemiş sebze-meyve benzer biçimde posalı yiyeceklere ağırlık verin. Meyve sularından uzak durun. Meyvenin yanında süt, yoğurt ve ceviz tüketin. Sütlü tatlıları tercih edin ve bu tatlılara tarçın ilave edin. Egzersiz yapmayı en azından her gün tertipli yürüyüşü dikkatsizlik etmeyin. Yılda bir-iki kez kan şekeri ve insülin tayinleri yaptırmayı ihmal etmeyin.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir