Kalp pili olanlar dikkat! Akıllı cihazlar, kalp pilinin çalışmasını durdurabilir

Araştırmacılar, göğüs cebinde telefon yada kulaklık şarj kutusu taşımanın kalp cihazlarını dönem dışı bırakabileceği mevzusunda uyardı. Yeni bir araştırmaya nazaran, en yeni iPhone modellerinden birinin içinde bulunan mıknatıslar ve AirPod kulaklık şarj kılıfları kalp pili benzer biçimde eleştiri cihazları etkileyebilir.

Basel Üniversitesi ve Northwestern Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesindeki İsviçreli bilim adamları elektronik ürünleri, taşikardı yada kalp yetmezliği olan kişilerde kullanılan implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörler (ICD) olarak adlandırılan cihazları dönem dışı bırakıncaya kadar değişik mesafelere yerleştirdi.

KALP PİLİNİ ETKİLEYEN CİHAZLAR

Testler, iPhone 12 Pro Max, Apple AirPods Pro şarj kutusu, Apple Pencil 2. Nesil ve Microsoft Surface Penin yalnızca birkaç santimetre uzaklıktan kalp pilinde kullanılan puls üreteçlerini engelleyebilecek bir manyetik tesir alanına haiz bulunduğunu gösterdi.

Üniversitede araştırma mühendisi olan Dr. Corentin Fery şunları söylemiş oldu: Eğer göğsünüze yakın bir yerde taşınabilir bir elektronik aygıt bulunduruyorsanız ve bir ICD ile taşikardi geçmişiniz var ise, bu cihazlardaki kuvvetli mıknatıslar kalbinizi sakınan cihazları dönem dışı bırakabilir. Kalp hastaları bu risklerin bilincinde olmalı ve doktorlar, onlara bu mıknatıslı elektronik cihazlara dikkat etmelerini söylemeli.

TAŞINABİLİR ELEKTRONİK CİHAZLARDAKİ HAYATİ RİSK

Dr. Fery, cihazların hangi durumlarda etkileyebileceğini ise şu şekilde deklare etti: Bu cihazlar göğüs önünüzde gömleğinizin yada ceketinizin cebinde taşındığında, ek olarak kanepede uzanıp elektronik aleti göğsünüze dayadığınızda yada elektronik cihazla uyuyakaldığınızda mesele yaratabilir. Unutulmaması ihtiyaç duyulan en mühim şey; herhangi bir elektronik cihazın, çekince olabileceği.

İngiliz Kalp Vakfına nazaran, İngilterede her yıl ortalama 50.000 kişiye kalp pili takılıyor.

İsviçre Basel Üniversitesinden Dr. Sven Kect de şunları söylemiş oldu: Halkın, taşınabilir elektronik cihazların potansiyel risklerinin bilincinde olması gerekiyor. En kaygı verici olan şey, mıknatısların giderek daha çok taşınabilir elektronik cihazda kullanılıyor olması ve etrafımızda bu kadar oldukca mıknatıs olduğundan kalp hastaları için riskin daha da artması.

Dr. Kect, araştırmanın bazı ürünlerin güvenlik açısından değerlendirilmesi adına mühim bir adım bulunduğunu belirtti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.