Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

Görüşmede ikili ilişkiler, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu, küresel besin güvenliği, enerji güvenliği, terörle savaşım, Ukrayna’daki harp, Suriye ve öteki bölgesel gelişmeler ele alındı.

UKRAYNADAKİ DURUM ELE ALINDI

Türkiye-ABD Stratejik Mekanizmasının hayata geçirilmesi ile beraber bölgesel mevzular, iktisat, enerji ve müdafa sanayii alanlarında işbirliğinin arttırılması beklentisi dile getirildi.

Görüşmede Ukrayna’daki savaşın uzamasının besin güvenliği, enerji güvenliği ve küresel ekonomiyi negatif yönde etkilediği değerlendirmesi yapılmış oldu.

Ukraynalı sığınmacı sayısının artması ve çatışma bölgelerinde ortaya çıkan insani durumdan duyulan kaygı de dile getirildi. Ukrayna’daki savaşın dış ilişkiler kanalıyla sona erdirilmesi için görüşme sürecine tekrardan ivme kazandırılmasının elzem olduğu ifade edildi.

NATOYA ÜYELİK TARTIŞMASI

NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin ittifakın güvenlik ve terörle savaşım mevzusundaki kıymet ve ilkelerini benimsemek durumunda olduğuna yer verildi. Bu bağlamda İsveç ve Finlandiyanın Türkiyenin ulusal güvenliğini tehdit eden terör örgütleri mevzusunda somut adımlar atmalarının elzem olduğu vurgulandı.

PKK/PYD/YPG terör örgütünün Türkiye’nin ulusal güvenliğine ve Suriyenin toprak bütünlüğüne tehdit meydana getirmeye devam ettiğine dikkat çekildi. Türkiye’nin tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğinin altı çizildi.

Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz dahil tüm bölgede ulusal çıkarlarını korumuş olan, sulh ve istikrarı esas alan yapıcı bir yaklaşım sergilemeye devam edeceği açıklandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir