Kahvaltılık gevrekle ilgili şikâyetler ortalığı karıştırdı

Lucky Charms adlı gevrek, son günlerde almış olduğu şikâyetlerle dikkat çekiyor. Bildirilen semptomlar içinde mide bulantısı, kusma ve ishal yer ediniyor.

Kahvaltılık gevrekle ilgili şikâyetler ortalığı karıştırdı

Tüketicilerin iddia ettiğine bakılırsa; gevrek, mide bulantısı ve ishal dahil olmak suretiyle bir takım gastrointestinal semptomlara niçin oluyor. ABD Besin ve İlaç Dairesi, bu yıl tahılla ilgili yüzlerce yakınma aldığını söylüyor. Tüketicilerin, bir ürünün kendilerini hasta ettiğine inandıklarında başkalarını uyarmalarını elde eden besin güvenliği sitesi iwaspoisoned.com, 4.500 hastalık raporuna atıfta bulunarak daha da kaygı verici bir tablo çiziyor.

Tahıl üreticisi FDA ve General Mills, açıklamalarda davayı araştırdıklarını söylüyor. General Mills, tahılla bağlantılı hiçbir hastalık kanıtı bulamadığını ve uzmanların varsayımlarda bulunmakta tereddüt ettiğini söylemiş oldu.

Daha fazlaca besin sorunlarıyla ilgili davalarda yer edinen avukat William Marler, rapor edilen hastalıkların sorumlusunun mısır gevreği olduğundan güvenilir değil. Guardian’a yazdığı bir e-postada şunları belirtti: “Bugün ABD Birleşik Devletleri’nde birçok değişik nedenden dolayı kusma ve ishal problemi yaşayan yüz binlerce insan var. Ek olarak bu binlerce insandan bazılarının Lucky Charms yemiş de olabilir. Ve şimdi haberlerde görüp: “Hey, bir saniye bekleyin. Yedi gün ilkin ishal oldum ve Lucky Charms yedim’ diyorlar.”

TESPİT ETMEK ZOR

Marler, daha ilkin yaşanmış başka bir vakası hatırlatıyor: “Peter Pan fıstık ezmesi kavanozlarında tespit edilen salmonelladan hastalanılmış olduğu belirtilen 2007 vakasını hatırlayın. 5.000 telefon aldık… Ve bunların büyük çoğunluğu, ‘Şey, hayır, herhangi bir tıbbi tedavi görmedim’ diyen insanlardan oluşuyordu. Bir ürünle açık bir salgın bağlantısı bulunduğunu biliyorlardı fakat ürünü tüketmeye devam edip hasta olduklarını iddia ettiler ve muhtemelen bu sorunları yaşamadılar bile.”

Marler, besin kaynaklı hastalıkların kimi zaman anlaşılmasının zor olduğuna dikkat çekiyor. Bu yüzden Marler, Lucky Charms için daha çok somut kanıt; ürünlerin kontrol edilmesi, müşterilerin hastalıklarının net teşhislerinin icap ettiğini belirtiyor.

Kinder Türkiye'den salmonella açıklaması İlginizi Çekebilir Kinder Türkiye’den salmonella açıklaması Avrupa'da salmonella paniği: Kinder Surprise'ler toplatılıyor İlginizi Çekebilir Avrupa’da salmonella paniği: Kinder Surprise’ler toplatılıyor Salmonella nedir? Salmonella virüsü belirtileri ve tedavisi nedir? İlginizi Çekebilir Salmonella nedir? Salmonella virüsü emareleri ve tedavisi nedir?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.