Kadına karşı şiddette cezaları arttıran kanun teklifi TBMM’de kabul edildi

AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ve 109 AKP milletvekilinin imzasıyla sunulan Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

KILIK KIYAFET İNDİRİMİ KALKTI

Kabul edilen metne gore Türk Ceza Kanunundaki takdiri indirim sebepleri sınırlandırılıyor. Failin salt indirim almaya yönelik kılık ve giysisine itina göstermesi, ekip elbise giymesi, kravat takması şeklinde duruşmadaki şekli tutum ve davranışları, takdiri indirim sebebi olarak dikkate alınmayacak.

CEZALAR ARTIYOR

Hanıma karşı şiddetle daha etkin savaşım edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi amacıyla kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet suçunun hanıma karşı işlenmesi halinde cezası artırılacak.

Kasten öldürme suçunda ceza müebbet iken, bu suçun hanıma karşı işlenmesi halinde verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapse çıkarılacak. Kolay tıbbi müdahale ile giderilebilecek kasten yaralama suçunun hanıma karşı işlenmesi halinde cezanın alt sınırı 4 aydan 6 ay hapse yükseltilecek.

İşkence suçunun hanıma karşı işlenmesi halinde cezanın 3 yıl olan alt sınırı 5 yıl hapse çıkarılacak. Israrlı takip olarak vasıflandırılan fiiller müstakil bir kabahat haline getirilecek.

Kamu yada hususi sıhhat kurum ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde vazife meydana getiren doktor ve diş hekimleri ile öteki sıhhat meslek mensuplarının sıhhat mesleğinin icrası çerçevesinde yaptıkları muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin tıbbi işlem ve uygulamalar sebebiyle meydana getirilen soruşturmalar hakkında Memurlar ve Öteki Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanacak. İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.