Kadın katılımı refahın ve demokrasinin ön koşulu

KAGİDER, 8 Mart açıklamasında hanım katılımının ekonomik refah ve demokrasinin ön koşulu bulunduğunun altını çizdi. Açıklamada şöyleki denildi: “İnsanlık olarak bugün karşımıza çıkan tehditlerin, yaşadığımız çevre sorunlarının, iklim değişikliğinin, sosyo-ekonomik dengesizliklerin ve jeopolitik gerginliklerin çözümü sürdürülebilirliği uygulamaktan geçmektedir.

TÜM TARAFLARA ÇAĞRI

Döngüsel bir ekonominin yarattığı; adil, fırsat eşitliğinin olduğu, dezavantajlı kesimlerin görüldüğü sürdürülebilir bir sistem yaratmak zorundayız. Bu sürdürülebilir sistemin anahtarı ise toplumsal cinsiyet eşitliğidir, hanımefendilerin sürece tam katılımını sağlamaktır. Bayanların cemiyet içindeki konumu, ülkeler için gelişmişlik düzeyi göstergesidir. İstihdamdan toplumsal hayata, girişimcilikten siyasal temsile hanımefendilerin katılım oranı günümüz ülkeleri için bir tek bir istatistik değil, geleceğimizdir. Hanım ve adam eşitliğini içselleştirmiş ve bunun gereğini yapmış toplumlar sürdürülebilir kalkınmanın, refahın ve demokrasinin ön koşuludur.”

KAGİDER başta Hükümet olmak suretiyle iş dünyası, STK’lar ve siyasal partiler dâhil tüm ilgili taraflara ekonomiye ve siyasete hanımefendilerin katılımını çoğaltmak, toplumsal cinsiyet eşitliğini gerçekleştirmek için iş birliği içinde emek verme çağrısı yapmış oldu.

Hanım istihdam oranı yüzde 29.4 düzeyinde

■ KAGİDER açıklamasında altı çizilen bilgilere nazaran bugün Türkiye’nin 32 milyon 383 bin kişilik emek verme yaşındaki hanım nüfusunun bir tek 11 milyon 79 bini işgücüne dahil.
■ Son 18 yılda hanım nüfusunda yüzde 25 artış olmasına karşın, emek verme çağındaki hanımefendilerin işgücüne katılma oranı yalnızca yüzde 3 arttı.
■ Hanım istihdam oranı yüzde 29.4 düzeyinde.
■ Her üç hanımdan ikisi işi olmayan.
■ Pandemi döneminde büyük savaşım veren ve dayanıklılık gösteren hanım girişimciler ise hâlâ ülkemizdeki girişimcilerin bir tek yüzde 14’ünü oluşturuyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.