Josep Borrell: Ukrayna’daki savaş tam anlamıyla bir uyanış oldu

AB üyesi ülkelerin Müdafa Bakanları, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Toplantının peşinden basın toplantısı düzenleyen AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, görüşmede Ukraynada yaşanmış olan savaşın da etkisiyle müdafa politikalarının ele alındığını bildirerek, “Ukraynadaki harp tam anlamıyla bir uyanış oldu dedi.

Görüşmede Avrupa Güvenlik Ajansı’nın da ele alındığını ifade eden Borrell, “Bu harp Avrupa Güvenlik Ajansı için daha çok görünür olma fırsatı arz ediyor. AB üye ülkeleri olarak Stratejik Pusula kapsamında askeri olarak yenilikçi bir ortaklaşa iş yapmayı öngörüyoruz dedi.

AB, ASKERİ MODERNİZASYON SÜRECİNE GİRİYOR

ABnin mevcut müdafa kapasitesi ve yapılması gerekenlerin tespit edileceği bir çözümleme sürecinin yapılmasına karar verildiğini bildiren Borrell, ABnin bununla birlikte uzun vadeli bir askeri modernizasyon sürecine gireceğini bildirdi.

AB, 160 MİLYAR EUROLUK SAVUNMA AÇIĞINI KAPATACAK

Avrupanın 2009 yılından bu yana silahlanmaya yeterince bütçe ayırmadığını Borrell, AB olarak müdafa alanında 2009 yılından bu yana oluşan 160 milyar euroluk açığı kapatacağız. Bu atacağımız adımlarla 2008 seviyesini yakalamış olacağız ifadelerini kullandı.

Borrell, AB Müdafa Bakanlarının müdafa odaklı toplantısında alınan kararlar doğrultusunda AB Komisyonunun bir emek harcama yapacağını ve peşinden AB liderlerinin mevzuyu karara bağlayacağını bildirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.