Johnson’ın partisi 300’den fazla koltuk kaybetti

Birleşik Krallıkı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya ve Şimal İrlandada perşembe günü meydana getirilen mahalli seçimlerin neticeleri açıklandı. Perşembe günü sabah 08.00 itibarıyla süregelen oylamanın saat 22.00de sona ermesiyle oy pusulalarının sayımı İngiltere ve İskoçya için tamamlandı.

İngiltere, Galler ve İskoçyada yeni belediye meclis üyelerini belirlemek için meydana getirilen seçimde, İngilteredeki 146 belediyeden 144üne ilişkin sonuca nazaran 65 belediyeyi muhalefetteki İşçi Partisi kazanmıştır. İşçi Partisi, 4 yıl ilkin meydana getirilen mahalli seçimlere nazaran 5 yeni belediye ve 52 meclis üyesi kazanırken, ülke genelinde toplamda 2 bin 212 meclis üyesi ile meclis üyesi çoğunluğunu oluşturdu.

JOHNSONIN PARTİSİ 10 BELEDİYE KAYBETTİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnsonın liderliğindeki Tutucu Parti ise bundan önceki seçime nazaran 10 belediye ve 341 meclis üyesi yitirdi. Seçimlerde İngilterede Tutucu Parti 35 belediye kazanırken, partiden bin 41 meclis üyesi seçildi.

Mahalli seçimlerdeki adaylıklardan 3. oy çoğunluğuna haiz olan Liberal Demokrat Partisi ise bundan önceki seçimlere nazaran meclis üyesi sayısını 191 arttırdı. 16 belediyede liderlik elde eden Liberal Demokrat Partisi, 711 meclis üyesi sağlamış oldu.

İskoçyada meydana getirilen oylamada ise toplamda 32 belediyede 453 üye elde eden İskoçya Ulusal Partisi, meclis üyesi çoğunluğunu oluşturdu. Takiben 282 meclis üyesi ile İşçi Partisi, 214 ile Tutucu Parti, 152 ile bağımsız adaylar, 87 ile Liberal Demokrat Partisi en fazla meclis üyesi elde eden adaylar oldu.

Gallerde 22 belediyeden 21ine ilişkin sonuçların açıklanmasıyla Gallerde 520 meclis üyesi ve 8 belediye ile İşçi Partisi en yüksek üye elde eden parti oldu. Şimal İrlandada ise Birleşik Krallıkın öteki bölgelerinden değişik olarak parlamento seçimleri yapılmış oldu. Şimal İrlanda Parlamentosunda toplamda 90 koltuktan 31i sonuçlandı. Şu ana kadar açıklanan sonuçlara nazaran 16 parlamento üyesi ile Sinn Fein Partisi oy çoğunluğunu sağlıyor.

WESTMNISTER BELEDİYESİ SEÇİMLERİNİ 58 YIL SONRA İŞÇİ PARTİSİ KAZANDI

İngilteredeki mahalli seçimlerin sonuçlarına nazaran Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Tutucu Parti seçmenlerinin çoğunlukla muhalefetteki İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Partisinden yana oy kullandığı ve senelerdir liderlik sağlamış olduğu belediyeleri kaybetmiş olduğu açıklandı. Tutucu Partinin 1964 yılından beri liderliğinde olan Westminster Belediyesi ve 1978den beri liderliğinde olan Wandsworth Belediyesi ise İşçi Partisine geçti.

JOHNSON: SEÇİM ZORLU İLERLEDİ

Başbakan Johnson, bugün erken saatlerde yapmış olduğu açıklamada seçimlerin sıkıntılı ilerlediğini söylemiş oldu. Johnson, Buradan alınacak ders, seçmenlerin bizlerden yapmamızı istedikleri her şeyden ilkin onlar için mühim olan büyük mevzulara odaklanmak olduğuna dair bir bildiri olmasıdır. Ülkeyi ileriye götürmek, Covid-19 sonrası sarsıntıyı düzelttiğimizden güvenilir olmak, iktisat, enerji, enflasyon yükselişi benzer biçimde sorunları düzeltmek şeklinde konuştu.

MUHAFAZAKAR LİDERLER JOHNSONI SUÇLADI

Tutucu Parti liderleri, Covid-19 kısıtlamaları esnasında kuralları ihlal ederek çeşitli parti ve etkinliklere katılmış olduğu ortaya çıkan İngiltere Başbakanı Johnsonın eylemlerinin Tutucu Partinin oylarını düşürdüğünü öne sürdü. Carlisle Belediye Meclisinden Tutucu Parti üyesi John Mallinson, Mahalli seçimlerde fazlaca iyi meslektaşlarımızı kaybettik. Parti skandalı sebebiyle kampanya yürütürken tartışmayı mahalli meselelere döndürmek zor oldu dedi.

Çevre Bakanı George Eustice ise, Bir tek parti skandalı değil, temel olarak insanların artık başbakanın doğru söylediğine dair güvenmediklerimi hissediyorum dedi. Eustice, Tutucu Parti liderliği için Johnsonın görevden alınması mevzusunda, Benim tercihim kesinlikle bu olurdu şeklinde konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.