Japonya’dan Rusya’ya bir yaptırım daha

Ukraynaya yönelik saldırıları sebebiyle internasyonal kamuoyunun sert tepkisiyle karşılaşan Rusyaya uygulanan yaptırımlarla Japonyadan yeni bir yaptırım daha eklendi. Japonya hükümeti tarafınca meydana getirilen açıklamada, Rusyanın Ukraynayı işgaline yönelik ek yaptırımların bir parçası olarak, Rusyanın ayrıcalıklı millet tecim statüsünün iptal edeceği ifade edildi.

Japonya basınının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, Japonya Başbakanı Fumio Kishidanın sonucu en kısa sürede kamuoyuna açıklayacağı belirtilirken, söz mevzusu tedbirin arkasından Rusyanın daha yüksek ithalat vergilerine doğal olarak olacağı kaydedildi.

JAPONYA YAPTIRIMLARI SERTLEŞİYOR

Rusyanın, Ukrayna işgalinin arkasından Moskovaya dünya ülkelerinden birçok ticari yaptırım uygulanmış, Japonya da yarı iletkenlere ve öteki yüksek teknoloji ürünlerine yönelik Rusyaya ihracat kısıtlaması uygulamıştı.

ABDDEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz Cuma günü Rusyanın ticari ilişkilerdeki ayrıcalıklı millet statüsünü sona erdirmek adına ABD dahil batının harekete geçeceğini duyurarak, Ülkelerimizin her biri, Rusyanın en fazlaca kayrılan, ayrıcalıklı millet statüsünü reddetmek için adımlar atacak ifadelerini kullanmıştı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.