Japon bakanlardan tartışmalı tapınağa ziyaret

Japonyanın İkinci Dünya Harbinde teslim olmasının yıl dönümünde iki kabine üyesi, tartışmalı Yasukuni Tapınağını ziyaret etti.

Ülke, İkinci Dünya Harbinde teslim olduğu 15 Ağustosun 77. yıl dönümünde, yaşamını kaybeden askeri personel ve sivillerini anıyor. Eski Japon militarizminin simgesi olmakla eleştirilen ve tartışmalı statüsünü sakınan Şinto inancı tapınağı Yasukuni de bu kapsamda ziyaret ediliyor.

Japonya Iktisat Güvenliğinden Görevli Devlet Bakanı Takaiçi Sanae ile Tekrardan İnşadan Görevli Devlet Bakanı Akiba Kenya, tapınakta saygı duruşunda bulunmuş oldu. Ziyaret sonrası Takaiçi, daha çok insan ölmesin diye yakarma ettiğini belirtirken harpte dedesini kaybeden Akiba ise Tekrardan savaşmama inancımı tazeliyorum dedi.

Her iki bakan da geçen hafta kabine reformu sonrasında koltuklarına oturmuştu. Takaiçi, iktidardaki Liberal Demokrat Partinin (LDP) son başkanlık yarışına katılmıştı.

BAŞBAKAN ADINA BAĞIŞ

Öte taraftan, Başbakan Kişida Fumionun makamı adına, tapınağa törensel bağış sunuldu.

Başkent Tokyonun Kudankita bölgesindeki mabet, cenk ölülerinin anılması amacıyla her yıl bahar ve sonbahar festivalleri ile savaşın sona ermesi yıl dönümlerinde ziyaretçi akınına uğruyor. İlk olarak 1869da inşa edilen tapınağın, İkinci Dünya Harbinde ölen 2,5 milyon kişinin anısını onurlandırdığı sadece mabet keşişlerinin 14 cenk suçlusunu 1978 senesinde mukaddes kabul etmesi sebebiyle tartışmalı statüsünü koruduğu biliniyor.

Devlet yetkililerin tapınağa resmi ziyaretlerinin, komşu ülkeler Çin ve Cenup Koreden tepki çekebileceği kaydedildi. (AA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.