Jackson, Anayasa Mahkemesi’nde ilk siyahi kadın yargıç

Ketanji Brown Jackson Anayasa Mahkemesinde vazife icra eden ilk siyahi hanım yargıç olarak vazife meydana getirecek. Jackson bu yaz emekliye ayrılacak olan 83 yaşındaki Yargıç Stephen Breyerın yerini alacak.

51 yaşındaki Jacksonın ülkenin en üst yargı organında yaşam boyu vazife yapmasını onaylamak için meydana getirilen oylamada netice 53-47 olarak gerçekleşti. Üç Cumhuriyetçi, Susan Collins, Lisa Murkowski ve Mitt Romney oylamada Demokratlara katıldı ve 50-50 olan denge Demokratlar lehine değişmiş oldu.

BEYAZ SARAYDA AĞIRLADI

Başkan Biden, Jacksonı televizyonda oylamayı seyretmek için Beyaz Sarayda ağırladı ve Twitterda Senato harekete geçtikten sonrasında gülümseyerek çekmiş olduğu bir selfie yayınladı. Biden, Yargıç Jacksonın onayı ulusumuz için zamanı bir andı. En yüksek mahkememizin Amerikanın çeşitliliğini yansıtması için bir adım daha attık. O inanılmaz bir Hakkaniyet olacak ve bu anı onunla paylaşmaktan onur duydum dedi.

BİDEN İÇİN ZAFER

Ketanji Brown Jackson Senato tarafınca onaylanması ABD Başkanı Joe Biden için de bir zafer olarak değerlendirildi. Başkan Biden, aday gösterdiği Jacksonı “Ulusumuzun hukuk alanında en parlak akıllarından biri” sözleriyle de nitelemişti. Harvard Üniversitesi mezunu Jackson ABDde federal ceza politikasını geliştiren daire olan ABD Ceza Komisyonunda vazife yapmış ve 2013 senesinde da federal yargıç olmuştu.

YÜKSEK MAHKEMEDE İLK KADIN YARGIÇ

1789daki kuruluşundan bu yana Anayasa Mahkemesinde vazife icra eden 115 kişiden üçü hariç tümü beyazdı. Her ikisi de adam olan iki siyah yargıç vardı: 1991de atanan ve halen görevde olan Clarence Thomas ve 1991de emekli olan ve 1993te ölen Thurgood Marshall.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir