İznik Gölü kuruyor, çekilen kısmı bataklığa dönüştü

CHP Orhangazi ilçe örgütü, kurumaya süregelen Türkiyenin 5inci büyük gölü olan İznik Gölünde araştırma yapmış oldu.

HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE YAVAŞ YAVAŞ KURUYOR

Türkiyenin 5inci büyük İznik Gölünün her insanın gözü önünde yavaş yavaş kuruduğuna dikkat çeken CHP Orhangazi İlçe Başkanı Nadir Teke, Onlarca kere her fırsatta söyledik, uyardık, İznik Gölü kuruyor, ihtiyaç duyulan yapılsın dedik. Bunun için tek bir adım atılmadı. Üzerine gölümüzün Orhangazi sahili bataklığa dönüştü. Buraya gelen çocuklar çamurun, pisliğin , bataklığın içinde oynuyor. Devamlı bölgeyi turizme kazandıracağız diyenler acaba bundan haberi var mı? dedi.

ÇEKİLEN KISIMLAR BATAKLIĞA DÖNÜŞTÜ

Türkiye’nin 5inci büyük gölü olan ve son yıllarda bilhassa su seviyesinde yaşanmış olan düşüş sebebiyle sık sık ülke gündemine gelen İznik Gölünün bakım ve temizlik işlerinin Bursa Büyükşehir Belediyesinin yetkisinde olmasına karşın sahilin bakımsız bulunduğunu belirten Teke, Orhangazi sahilinde, kıyıdan metrelerce çekilen suyun kalan kısımlarının bataklığa dönüştüğünü ve sıhhat açısından çekince oluşturduğunu söylemiş oldu.

GÖLÜN ÇAMLIK ALANI YÜZLERCE KİŞİYİ AĞIRLIYOR

Bu durumdan dolayı yaşanmış olan fena görüntülerin Orhangazi için fena bir reklam bulunduğunu dile getiren Teke, şunları söylemiş oldu;

* Son yıllarda Orhangazi’nin kanayan yarası haline gelen İznik gölünde araştırmalarda bulunduk. Gördüğümüz görüntüler adeta bizleri daha da üzdü. Aslına bakarsan çekilmesi ile senelerdir devletimizde fena gündem olan gölümüzün Orhangazi sahilindeki şu anki görüntüler bu üzüntümüzü ikiye katladı.

* Malum yaz geldi, gölümüzün çamlık alanı yüzlerce kişiyi ağırlamaya başladı. Buraya gelen yerli ve yabancı misafirler bu görüntüleri görmek zorunda mı. Gölümüz Orhangazi sahilinden metrelerce çekildi. Kalan sulak alan ise hastalığa davetiye çıkarır cinsten, ne bir temizleme yapılmış nede bir düzenleme. Çocuklar resmen bataklıkta oynuyor, bu tarz şeyleri hala görmezden gelenler İznik Gölünü turizme kazandıracağız diyorlar.

AKTAŞI DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUM

* Ilkin bu fena görüntüleri ortadan kaldırın. Orhangazi’yi ve İznik gölümüzü daha çok fena reklam etmeye hakkınız yok. Şunu da unutmamak lazım İznik Gölü adını her ne kadar İznik kazasından alsa da gölün büyük bir kısmı Orhangazi sınırları içinde yer almakta. Bunu göz önünde bulundurmakta da yarar var. Bursa büyükşehir belediye başkanı Sayın Alinur Aktaş’a sesleniyorum; İznik Gölünün Orhangazi kısmı da sizin sorumluluğunuzda bu mevzuda sizleri duyarlı olmaya çağrı ediyorum, zira temiz bir göl çevresini hepimiz ister.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir