İzmir Şehir Hastanesi’nin atık suları vidanjörlerle taşınarak kanala dökülmüş

Bayraklı ilçesinde bazı mahallelerde yoğunlaşan koku ihbarları üstüne İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ve Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın yapmış olduğu denetim sonucu kanal kapaklarını izinsiz açarak kaçak döküm icra eden iki vidanjör sürücüsü suçüstü yakalandı. İzmir Kent Hastanesi şantiyesinin foseptik sularını Bayraklı’nın ara sokaklarındaki kanal hatlarına kaçak boşalma eden vidanjörlerin sorumluları tespit edildi, haklarında tutanak tutuldu.

2 SAAT SONRA YENİDEN İŞ BAŞINDA

Bölgede lokal koku sorununa yol açan kaçak boşalma uygulamasını yaptıran şirket hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında işlem yapılmak suretiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne, Trafik Kanunu’na bakılırsa işlem yapılmak suretiyle İl Güvenlik Müdürlüğü’ne informasyon verildi. Sadece vakadan iki saat sonrasında aynı vidanjörlerden birinin tekrardan kaçak döküm işlemi yapmış olduğu tespit edildi. Tekrardan işlem yapılmış oldu ve tutanak düzenlendi.

BAŞKAN SOYER’DEN SERT MESAJ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, meydana getirilen eylemin açık bir çevre suçu bulunduğunu ve kente ihanet niteliği taşıdığını belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimleri bu biçim eylemleri saptamak ve önlemek suretiyle fazlaca daha yoğun bir çaba harcayacak. Sadece belediye mevzuatı caydırıcı yaptırımlar uygulamamıza izin vermiyor. İlgili kamu kurumlarımızın da bu mevzuda işbirliğine ihtiyacımız var. Bu şehir, bu körfez hepimizin. Çevre ve cemiyet sağlığını tehlikeye atacak hiçbir girişime izin veremeyiz. Mahalli yönetim olarak da çevre suçlarını önlemeye yönelik fazlaca etkili adımlar atacağız. Bunun hazırlıklarını da yapıyoruz” dedi.

SORUMLULAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Toplumsal medya hesabından da mevzuyla ilgili paylaşımda bulunan Soyer, Bayraklı ilçemizdeki koku şikayetleri üstüne ekiplerimiz saha emek vermesi gerçekleştirdiler. İzmir Kent Hastanesi’nin şantiyesine ilişkin atık suların ara sokaklardaki kanal hatlarına döküldüğü tespit ettik. Sorumlular hakkında kabahat duyurusunda bulunacağız. dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.