İYİ Partili Tatlıoğlu: Bakanların gitmesi Türkiye’yi kurtarmaz

İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, TBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuştu.

Türkiyenin partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin kurulmasından bugüne yapısal bir tıkanma içinde bulunduğunu belirten Tatlıoğlu, Bu yapısal tıkanma, adaletten ekonomiye, dış politikadan siyasete kadar her alanda kendisini göstermekte, her geçen gün yeni kriz alanları oluşturmakta ve mevcut krizleri derinleştirmektedir dedi.

“YÖNETİLEMEYEN BİR TÜRKİYE VAR”

Bugün oldukça derin bir itimat problemi olduğuna vurgu meydana getiren Tatlıoğlu, Bu çözülmeden finansal mühendislikler ile bası ve tehdit ile Türkiyenin makro ekonomik sorunlarını, toplumun artık tamamının hissettiği derin yoksulluğu aşmanın mümkün olmadığını düşünüyoruz. Yaşadıklarımız bunun mümkün olmadığını ortaya koyuyor. Birbirinin içine geçmiş, birbirini besleyen yapı içinde demokrasi krizi, yönetim krizi, devlet krizi hep birlikte yönetilemeyen bir Türkiye tablosu var diye konuştu.

“ORTAK BİR ADAYLA SEÇİM İŞ BİRLİĞİ…”

Bu şekilde bir tablo içinde Türkiyenin geçtiğimiz hafta 28 Şubatta 6 partinin ortak bir deklarasyonuna tanık bulunduğunu ifade eden Tatlıoğlu, bunun siyasette değişik yeni bir adım olduğuna dikkat çekti.

Türkiyeyi her alanda yıpratan, milleti fakirliğe hapseden, devleti itibarsızlığa ve beceriksizliğe mahkum eden partili Cumhurbaşkanlığı ucubesinden kurtulmak için ciddi bir adım daha atılmıştır diyen Tatlıoğlu, “İnşallah ortak bir adayla seçim iş birliği, Türkiye siyasetinde 24 Haziran 2018de süregelen değişimi, 2019 mahalli seçimlerinde Türkiyeye damgasını vuran bu siyasal iktidar değişimini önümüzdeki seçimlerde Türk siyasal ikliminden bu otoriter yapıyı tasfiye ederek, Türkiyeyi yeni, aydın ve kuvvetli bir iklime götürecektir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE 70’Lİ YILLARA DÖNDÜ”

Türkiyede bugün şahıs başına düşen ulusal gelirin 2007nin, 2008in ve 2012nin peşinde bulunduğunu ifade eden Tatlıoğlu, şu şekilde devam etti;

* Bu anlamda Türk ekonomisi artık enflasyon yaratmadan büyüyemeyen bir duruma gelmiş ve 70li yıllara dönüşmüştür. Bunun sebebi 20 senelik Erdoğan iktidarı ve politikaları ile partili Cumhurbaşkanlığı periyodu. Kaynaklar inşaat ve ihaleler üstünden harcandı.

* Türk sanayisinin ulusal gelirden almış olduğu hisse 18 ila 22 içinde kaldı. İnşaat ve ihalelerden oluşan yapının ise devasa yükseklikte hacimlerle buluşmakta.

* Fazlaca ciddi bir yolsuzluk süreci yaratıldı. Yolsuzluktan beslenen ve rant ile kaynak dağıtan siyasal iktidarlar sanayileşme şeklinde bir alanı desteklemekte imtina ederler. Türkiye de bunu yaşamıştır.

* Bu geriye düşüşten tarımda nasibini aldı. 2000li yılların başındaki yüzde 10luk Türk tarımı payının bugün 5.6ya kadar geriledi.

* TÜİK rakamlarına nazaran 2021 yılındaki büyümenin yüzde 11 olarak gerçekleşti. Ziraat ise yüzde 2 küçülmeye maruz kaldı.

“ORTA GELİR GRUBU TASFİYE OLDU”

Türkiyede cari açık ve ziraat kaynaklı dış alımlardaki rakamlar büyürken, ziraat üretiminin daralmasının bu allana ilgisiz kalındığının resmi bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Tatlıoğlu, Bu yapı bizi, bugün içine sürüklendiğimiz yüksek enflasyon ve süratli fakirleşme sürecine getirmiştir. Türkiyede orta direk dediğimiz, orta gelir grubu tasfiye olmuştur. Türkiyede servetine servet katan zenginler manzarası vardır şeklinde konuştu.

“ASGARİ ÜCRETTE ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Asgari ücretin averaj ücret durumuna geldiğine dikkat çeken Tatlıoğlu, Ücretlerin ulusal gelirden almış olduğu hisse yüzde 32lerden yüzde 25lere gerilemiştir. Bu üstünden rakamsal olarak geçilebilecek bir husus değildir. Büyüyemeyen bir ekonomide aldığınız payın daha da küçülmesi ve yüksek enflasyon geniş kitlelerin fakru fakirlik içine düşmesini gösterir değerlendirmesini yapmış oldu.

“TÜRKİYE NE YAZIK Kİ LİDERLİĞE YÖNELDİ”

TÜİK ile bağımsız bilimsel nitelikli grupların paylaşmış olduğu enflasyon oranlarındaki farka işaret eden Tatlıoğlu, Yüzde 29larda alınan enflasyon yüzde 55lere gelmiştir. Bu anlamda Türkiye dünya genelinde ne yazık ki bir liderliğe yönelmiştir. Türkiye içinde olduğu OECD vatanlarında liderdir. Türkiye oldukça uzun süredir yapısal sıkıntılar içinde olan Arjantinden bile öndedir. İran, Etiyopya ve Agoladan daha yüksek bir enflasyona haizdir. Cenk halindeki Rusyadan bile daha yüksek bir enflasyona haizdir bilgilerini paylaştı.

AKARYAKIT FİYATLARI SAATLİK YÜKSELİYOR

Türkiyede saatlik döviz artışları şeklinde petrol fiyatlarının da saatlik olarak yükseldiğini korumak için çaba sarfeden Tatlıoğlu, 2021 yılının başlangıcında asgari ücretle 6 buçuk depo akaryakıt alan bir vatandaşın bugün bir tek 3 buçuk depo akaryakıt alabildiğine dikkat çekti.

“ERDOĞAN’IN AF DİLEYİP GİTMESİ GEREKİR”

Ziraat ve Orman Bakanlığındaki vazife değişimine değinen Tatlıoğlu, Bakanların gitmesi Türkiyeyi kurtarmamaktadır. Artık Sayın Erdoğanın Türkiyeden af dileyip gitmesi gerekmektedir. Türkiyede siyasal iktidarın gitmesinin zamanıdır şeklinde konuştu.

DÜZENLEMEYE KARŞIYIZ

Elektrik üretimi için zeytinlik alanlarda madencilik faaliyeti yürütülmesinin önünü açan düzenlemeye de karşı olduklarının mesajını veren Tatlıoğlu, bu mevzuda araştırma komisyonu oluşturulmasını talep edeceklerini ekledi. Türkiyenin hukukun üstünlüğünü hakkaniyet ve liyakati temel alan bir yapısal değişime ihtiyacı olduğuna işaret eden Tatlıoğlu, toplantının devamında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“ORTAK ADAY ÇALIŞMASI YOK”

Açıklaması esnasında ortak adaydan bahsetmiş olduğu hatırlatılan Tatlıoğlu, Bu mevzuda bir emek harcama var mı? sorusuna Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener, mahalli seçimlerden sonrasında önümüzdeki seçimlerde ortak bir adayla çıkmayı doğru olacağını beyan etti. Bu beyan üzerindeyiz fakat bugün gündemimizde ortak adayla ilgili bir isim ve emek harcama yok. Millet İttifakının da gündeminde bu şekilde bir emek harcama yok yanıtını verdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.