İtalya alarmda! OHAL ilan edildi, su kullanımına kısıtlama geldi

İtalya’da son 70 senenin en kurak süreci yaşanıyor. Hükümet, ülkenin tarımsal üretiminin ortalama 3’te 1’ini oluşturan Po Nehrini çevreleyen Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lombardiya, Piedmont ve Veneto bölgelerinde kuraklık sebebiyle OHAL duyuru etti. Hükümet, söz mevzusu bölgelere ek olarak 36,5 milyon euro desteğe onay verdi.

Hükümet tarafınca meydana getirilen açıklamada, acil durum önlemlerinin Po Nehri ve Doğu Alplerdeki su havzalarını çevreleyen toprakları kapsayacağı belirtilerek, Muhteşem hal, mevcut durumu muhteşem vasıta ve yetkilerle, etkilenen nüfusa yardımları yönetmeyi amaçlıyor denildi.

KOMİSYON KURULMASI GÜNDEMDE

İtalyan basınında çıkan haberlerde, Başbakan Mario Draghinin hükümetin korona virüs krizi ile savaşım için kurduğu komisyona benzer bir mekanizmayı kuraklıkla savaşım için oluşturmayı düşündüğü ifade edildi.

SU KULLANIMINA KISITLAMA

Venetodaki Verona da dahil olmak suretiyle kuzeydeki bazı şehirlerde ve kasabalarda vatandaşların su kullanımına engelleme getirildi.

Ulusal Araştırma Konseyi (CNR), bu yıl İtalya’nın son 30 yılda almış olduğu averaj yağışın yalnızca yarısını aldığını aktardı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.