İsviçre 15 bin hemşire alacak: Türkiye’den gelenlere kapıları açtılar

Dünyanın en varlıklı ülkelerinden biri olarak malum İsviçre’de nitelikli eleman sıkıntısı yaşanıyor. Bilgisayar uzmanları, doktorlar, mühendis ve uygulaman ile uzman personelin yanı sıra, bilhassa sıhhat sektöründe büyük açık var. Türkler de, Almanya benzer biçimde bu ülkeye de belirli şartlarda gidebilecek. İsviçre, başta hemşire olmak suretiyle sıhhat sektörüne 15 bin, otelcilik ve catering sektörü ile öteki alanlara 85 bin işçi arıyor.

Hekim açığını bir türlü kapatamayan İsviçre, şimdi de yaşlanan nüfus sebebiyle yaşlı bakımında çalışacak hemşire ile hastanelerde vazife alacak hemşire, sıhhat çalışanları aramaya başladı.

SAĞLIK, MÜHENDİSLİK, TEKNİK ELEMAN

Ortalama 15 bin sıhhat personeline gereksinim duyulurken, Ukrayna’dan gelen göçmenlerin bu açığı kapatamayacağı vurgulandı.

Şu anda İsviçre’de toplam 85 bin nitelikli işçi açığı var ve bu rakamın yıl sonunda 365 bine yükselmesi umut ediliyor. Otelcilik ve catering sektöründe işçi açığı giderek yükseliyor. Bunun sebebi, bu sektörlerde evden çalışmanın mümkün olmaması, ek olarak corona benzer biçimde krizlerde sık sık işi olmayan kalma riskleri.

İSVİÇRE’DE NASIL İŞE GİRİLİR?

İsviçre, başta sıhhat sektörü olmak suretiyle, nitelikli işçi açığını kapatabilmek için yurt dışından da personel alabiliyor. Bunun için, işçi arayan DynaJobs benzer biçimde ya da iş bulma kurumu Adecco benzer biçimde bölgelere başvurup ilkin uygun işi bulmak ve kabul almak gerekiyor.

İşverenin daveti ile emek harcama vizesi almak için lüzumlu şartlar ise genel anlamda şu şekilde oluşuyor:

Belirli bir seviyede dil bilgisi var ise

İsviçrede devlet yardımı ya da herhangi bir halde toplumsal desteğe muhtaç olunmayacağı kanıtlandıysa

İkamet edilecek bir ev bulunmuşsa

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir