İsveç halkının çoğu NATO’ya katılmak istiyor

İsveç 1814 yılından bu yana herhangi bir muharebede yer almadı. O dönemden bu yana İsveç dış politikasını “askeri ittifaklara katılmama” üstüne inşa etti.

Komşusu olan öteki İskandinav ülkeleri İkinci Dünya Savaşı esnasında işgal edildiğinde bile yansız kalan İsveç Soğuk Cenk’ta da bu duruşunu korudu.

VOA Türkçede yer edinen habere bakılırsa, Demoskop adlı bir anket şirketine yaptırılan bir anket, Ocak ayında ülkelerinin NATO’ya katılmasına pozitif bakan İsveçlilerin oranının yüzde 42’den yüzde 51’e çıktığını gösterdi.

Katılmaya karşı olanların oranıysa yüzde 37den yüzde 27ye düştü. Ülkede ilk kez bir ankette NATO’ya katılma yanlıları çoğunluk gösterdi.

İSVEÇ, UKRAYNAYA SİLAH GÖNDERME KARARI ALMIŞTI

İsveçte iktidarı elinde tutan Toplumsal Demokratlar, askeri ittifaklara katılmamanın İsveçin çıkarlarına en iyi şekilde hizmet ettiğini söyleyerek merkez sağdaki muhalefetin NATOya katılma çağrılarına şimdiye kadar direndiler.

İsveç bu ay içinde Ukraynaya tabanca gönderme sonucu da aldı. Böylelikle İsveç 1939dan beri ilk kez harp halindeki bir ülkeye tabanca gönderdi.

NATOYA KATILMA KARARI ACELEYE GETİRİLEMEZ

İsveç Müdafa Bakanı Peter Hultqvist, NATOya katılmanın kolay bir karar olmadığını ve yalnız son vakalara dayanarak bu şekilde bir kararın aceleye getirilemeyeceğini söylemiş oldu.

Danimarkalı ve İngiliz müdafa bakanlarıyla buluşmuş olduğu Kopenhagda düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuşan Hultqvist, Müdafa doktrinini değişiklik yapmak oldukça büyük bir karar, bir gecede yapılmaz. Bu değişikliği kamuoyu yoklamalarına dayanarak yapamazsınız dedi.

Sadece İsveç parlamentosundaki üçüncü büyük parti olan İsveç Demokratları Cuma günü, NATO’ya katılma mevzusunda tutumunu gözden geçirdiğini söylemiş oldu. Partinin pozitif bir tutum alması, NATO’ya katılmak isteyenlere mecliste çoğunluğu verebilir.

İsveç Demokratları partisinin dış siyaset sözcüsü Aron Emilsson İsveç Radyosuna verdiği röportajda, “Şu anda durumu neredeyse saat saat, NATO meselesine, öteki güvenlik politikası işbirliklerine ve neler yapabileceğimize bakarak çözümleme ediyoruz” dedi.

Emilsson, “Şu anda her şeyin tamamen değişik bir açıdan değerlendirildiği açık” diye ekledi.

İsveçin merkez sağ muhalefeti uzun süredir NATO’ya üyelik çağrısında bulunuyor sadece Toplumsal Demokratlar, Sol Parti, Yeşiller ve milliyetçi İsveç Demokratları bu adıma direniyor.

FİNLANDİYADA NATO TARTIŞMASI

Benzer bir değişiklik, NATO üyesi olmayan Finlandiya’da da yankılanıyor. Rusyanın Ukraynaya yönelik saldırısını Finlandiya için bir uyandırma çağrısı olarak nitelendiren Finlandiya Internasyonal İlişkiler Enstitüsü Başkanı, yaşananları Finliler için Avrupanın 11 Eylülü diye adlandırdı.

İsveç’te bulunan Uppsala Üniversitesi’nin Rus ve Avrasya Araştırmaları Enstitüsü müdürü Claes Levinsson, ortak askeri tatbikatlar ve araç-gereç alımlarını içeren İsveç ve Finlandiya arasındaki yakın işbirliğinin, Finlandiya’nın NATO’ya iştirak etmesi halinde İsveçin de muhtemelen katılacağı anlamına geldiğini söylemiş oldu.

“İsveç NATOya katılmaya her zamankinden daha yakın, sadece hem parlamentoda hem de halk içinde mühim bir çoğunluğa ihtiyacı olacak. Bunun için Toplumsal Demokratların düşünce değiştirmesi gerekecek” diyen Levinsson, NATOnun üye kabul sürecinin süre alabileceğini sözlerine ekledi.

İsveç ve Finlandiya hali hazırda NATO ile oldukça yakın bir ortaklaşa iş içindeler. İki ülke de yakın zamandaki NATO zirvelerine çağrı edildi.

BAŞVURU KARARI VERİRLERSE ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE İTTİFAKA KATILABİLİRLER

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ocak ayında İsveç ve Finlandiya için üyelik başvurusunda bulunmaya karar verirlerse oldukça süratli bir halde ittifaka katılabileceklerini söylemiş oldu.

Cuma günü yapmış olduğu açıklamada Stoltenberg, NATOnun koordinasyonu daha da güçlendirmeye karar verdiğini söylemiş oldu. Stoltenberg, “Her iki ülke de şimdi krizle ilgili tüm NATO istişarelerine katılıyor” dedi.

Ukraynada “hususi bir operasyon” yürüttüğünü söyleyen Rusya, İsveç ve Finlandiyayı NATOya katılmamaları mevzusunda uyardı. Rusya, bu şekilde bir kararın “ciddi askeri ve siyasal sonuçlara” yol açacağını söylemiş oldu.

Cuma günü İngiltere Müdafa Bakanı Ben Wallace, İngilterenin İsveçi desteklememesinin anlaşılmaz olacağını söylemiş oldu.

Wallace, “İsveç aynı ailenin bir parçası, bu yüzden İsveçin yanında olacağız, hem askeri hem de başka şekillerde desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.