İşte Türkiye’de yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu il

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafınca illere bakılırsa yaş verileri açıklandı. TÜİK verilerine bakılırsa yüzde 20,1 ile en yaşlı nüfusu barındıran il Sinop olurken, ikinci yüzde 19,2 ile Kastamonu ve üçüncü yüzde 17,8 ile Artvin oldu.

TÜİK hesaplamalarına bakılırsa, toplam nüfus içinde en yüksek olduğu il sayısı 2016 senesinde 8 iken, 2021 senesinde 22 oldu. Nüfus projeksiyonlarına bakılırsa yaşlı nüfus oranının en yüksek olacağı il sayısının 2025 senesinde 33e çıkacağı tahmin edildi.

EMEKLİ KENTİ

Rasim Akliman (70), “Sinop, Türkiye’nin emekli kenti. Nüfus azca, mutlu şehir. Yaşlı nüfusu olması da emekli kenti olması. Emekli olanların başka bir yere gitmemesi, buraya yerleşmesi. Sinop, Kastamonu, Çankırı sözgelişi yakın illerde işsizliğin en fazla olduğu il Sinop. Onun için de göç veriyor. Örnek olarak İstanbul’da 500 bin üstünde Sinoplu var, niçin var? İşsizlikten. Daha ilkin gidip yerleşmişler olan bu” ifadelerini kullandı.

İŞ SAHASI YOK

Mertol Taşkın(67), “Sinop’ta iş sahası olmadığı için okuyan nesil gidiyor. Benim iki tane çocuğum var, ikişer tane üniversite bitirdiler, burada iş bulamadıkları için doğru İstanbul’a gittiler, orada iş buldular. Yaşlı diye bir şey yok, Sinop’un genci, okuyan gelmiyor” dedi.

Ayşe Ozan(60), işsizlik sebebiyle Sinop’un oldukça göç verdiğini dile getirdi.

Erdoğan Doğan(59), “Sinop’ta aslına bakarsanız emekli oldukça, yaşlı insanoğlu oldukça. Bir işyar dışarıda olduğunda Sinop’tan ev alıyor, emekli olan Sinop’ta kalıyor. Onun için en yaşlı il Sinop. Ben de bu gruba dâhilim” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.