İşte piyasanın dolar, faiz ve enflasyon beklentisi – Sözcü

Merkez Bankası anketinde piyasanın dolar ve enflasyon beklentisinde sert artış dikkat çekti.

Merkez Bankası açıkladı: İşte piyasanın dolar, faiz ve enflasyon beklentisi

Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı piyasa katılımcıları anketi neticelerini deklare etti. Buna nazaran, iştirakçilerin cari yıl sonu dolar/TL beklentisi bundan önceki anket döneminde 16,85 TL iken, bu anket döneminde 17,57 TL oldu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 17,84 TL ve 18,47 TL olarak gerçekleşti.

Iştirakçilerin BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bundan önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14,00 oldu.

TCMB yedi gün vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bundan önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14,00 olarak gerçekleşti.

ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Iştirakçilerin cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bundan önceki anket döneminde yüzde 46,44 iken, bu anket döneminde 57,92 oldu.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bundan önceki anket döneminde yüzde 28,41 iken, bu anket döneminde yüzde 33,28 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,68 ve yüzde 19,54 olarak gerçekleşti.

BÜYÜME BEKLENTİSİ ARTTI

Iştirakçilerin GSYH 2022 yılı gelişme beklentisi bundan önceki anket döneminde yüzde 3,2 iken, bu anket döneminde yüzde 3,3 olarak gerçekleşti.

GSYH 2023 yılı gelişme beklentisi de bundan önceki anket dönemine nazaran değişmeyerek yüzde 4’Te kaldı.

Enflasyona endeksli tahvil: 2 trilyon TL'yi aşan faiz faturası daha da artacak İlginizi Çekebilir Enflasyona endeksli tahvil: 2 trilyon TL’yi aşan faiz faturası daha da artacak 1 trilyon dolar piyasadan silindi İlginizi Çekebilir 1 trilyon dolar piyasadan silindi 2 yıl aradan sonra dünyanın tüm elitleri bir arada: İşte Davos'un gündemleri İlginizi Çekebilir 2 yıl aradan sonrasında dünyanın tüm elitleri bir arada: İşte Davos’un gündemleri

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir