İstanbul’da ulaşıma zam teklifi bir kez daha reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin 23 Mart’ta meydana gelen toplantısında toplu taşıma esnafının fahiş şekilde artan akaryakıt tutarları sebebiyle talep etmiş olduğu zam, İBB yönetimi tarafınca teklif haline getirilerek oya sunulmuş sadece hükümet temsilcilerinin çoğunluk oyları ile reddedilmişti.

Kontak kapatma noktasına gelen esnafın zam talebi sebebiyle UKOME toplantısı muhteşem şekilde 2 hafta sonrasında yeniden gerçekleştirildi. Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gosteri ve Sanat Merkezi’nde İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında oturum toplandı. Görüşmede esnaf odalarından gelen yazılı ve sözlü talepler değerlendirilerek toplu ulaşım ücretlerine yüzde 50, servis ücretlerine yüzde 40 zam teklifi yeniden sunuldu.

AKARYAKIT ARTIŞI YÜZDE 106

Teklifte aralık ayından bugüne personel giderlerinin yüzde 16.84, enflasyonun yüzde 34.75, yakıt tutarının yüzde 106 arttığı belirtilerek toplu ulaşımda averaj maliyet artışının yüzde 50 olduğu kaydedildi. Tam biletin 5.48 TL’den 8.22 TL’ye, taksi açılış tutarının 7 TL’den 10.50 TL’ye minibüs indi-bindi tutarının 3.75 TL’den 5.63 TL’ye çıkarılması önerildi.

“İBB’YE DAVA AÇTIK SONUCU BEKLENSİN”

Oylamadan ilkin münakaşa yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel “Son görüşmede bu tekliflerin ayrı ayrı gelmesini söylemiştik. Aralık ayında alınan zam sonucunda tam bilete 4.80 TL’ye onay vermiştik 5.80 TL uygulandı. Yanlış uygulamanın giderilmesi için yazı yazdık, negatif cevap erişince dava açtık. Dava sonucuna nazaran değerlendirelim demiştik. Ocak ayı itibariyle yüzde 36 zammı onaylamıştık. Akaryakıtta hakikatten aşırı artış oldu” dedi.

“İSTANBUL HALKINA ZULÜM”

Yücel, akaryakıt ve enflasyon farkını dikkate alınca tam bilete 6.5 TL, minibüs indi-bindi fiyatını  5 TL olarak hesapladıklarını belirterek “Tam bilete 8.22 TL isteniyor, bu oldukça ağır bir yük. İstanbul halkına bir zulüm. Fahiş olarak görüyorum bu zammı” dedi.

ÖZEL SEKTÖRE YÜZDE 32 ÖNERDİ

Yücel; tam bilete yüzde 18, servis, minibüs, taksici esnafına yüzde 32 zam önerisi sunduklarını ve bunun ayrı olarak oylanmasını önerdi.

“KULAKLARIMIZ BOL BOL ÇINLIYOR”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu “Dünyada ekonomik kriz var. Petrol varil tutarları terfi etti. Cenk var. Bunların Türkiye’ye yansımaları var. Ulaşım sektörü olarak bundan oldukça etkilendi. Yılbaşında yüzde 36 zam yapılmış oldu. 3 ay sonrasında yeniden zam yapılacak denilse kimse inanmazdı. O gün 11 TL olan motorin bugün 20 TL. Yüzde 100 akaryakıt fiyatı arttı. Yedek parça fiyatlarına da yüzde 100 zam yapılmış oldu. Zam kelimesini oldukça kullanmak istemiyoruz fakat bu mevzuda mağduruz. Biz eskisi benzer biçimde para kazanalım derdinde değiliz. Ferah yaşama talebini bıraktık teker dönsün diyoruz. Ikimiz de temel besin tüketiyoruz. Markete, kasaba gidip ‘niçin fiyatı arttırdın’ deme şansımız yok. Esnaf devamlı bizi haklı olarak sıkıştırıyor. ‘Gelir camları kırarız, şunu yaparız bunu yaparız’ diyor. Esnaf temsilcileri olarak kulaklarımız kucak dolusu çınlıyor. Taksici kontak kapatmak istiyor, masada çözeriz diyoruz. Odaya gidemiyoruz. ‘Öteki illerde de UKOME var, orada zam sonucu alındı siz niye aldıramıyorsunuz’ diye baskı var üstümüzde” dedi.

“TAKSİLER HAVALİMANINA GİTMİYOR”

Aksu, esnafın almış olduğu ücretin yüzde 60-70’inin akaryakıta gittiğine dikkat çekerek “Havalimanına gitmemeye başladılar dönüşte boş gelecekleri için. ‘Taksimetre açmayacağız pazarlık usulü çalışacağız’ diyenler var. Buna müsaade etmeyiz, tasvip de etmiyoruz. Mağduriyetimin giderilmesini istiyoruz” dedi.

İETT BÜTÇESİNE EK YÜK: 3 MİLYAR TL

İETT Genel Müdürü Alper Bilgili,  mazot fiyatının şu an geçen seneki maliyetinin 3 katına çıktığına dikkat çekerek “Serdar beye sormak isterim ‘mazotun yüzde 300 zamlandığı ortamda yüzde 50 zam istemek mi zulüm? Bu duruma sessiz kalmak adil mi?’ Mazot artışının bir senelik bütçemize tesiri 3 milyar ek yük. 2 tam bilet ile bir litre mazot alıyorduk, şimdi 4 tam bilet ile alabiliyoruz. İETT’nin durumu hakikaten zor, aynı servisçiler, minibüsçüler benzer biçimde taksiciler benzer biçimde. Makul ve haklı talebimizin pozitif yönde şekilde değerlendirilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

“MAKUL BİR ORAN BELİRLEYELİM”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü temsilcisi Halis Kuralay “Yüzde 50 devasa yükseklikte, makul bir seviyede olmadı. Esnafı da belediyeyi de üzmeden makul bir oran belirleyelim” dedi.

“SERMAYEMİZİ TÜKETİYORUZ”

TURYOL Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can “Akaryakıttaki muhteşem artışın yanı sıra tüm temel ürünlerinde yedek parçada yüzde 50-300 içinde artış oldu. Ülke yangın yerine döndü. 3-4 aydır arkadaşları ikna etmeye çalışıyoruz. Sanki bu durumun sorumlusu ulaşım sektörü. Bizim istediğimiz akaryakıt farkıyla zararımızı karşılamak değil sermayemizi daha azca tüketmek, yaşam süremizi birazcık daha uzatabilmek için. Sermayemizi tüketiyoruz. Bir yolcu bileti ile 0.20 litre benzin alabiliyoruz. Oy sayınız fazla diye bu tarz şeyleri konuşuyoruz. Burası teknik kurul, görüş verirsiniz. Siz teknik bir kurulu yönlendiriyorsunuz” dedi.

“ART NİYET VAR”

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy “Bunlar iyi günlerimiz. Tüm enerji faaliyetleri dolar bazında arttı. Ekmeğe, bibere, mazota zam gelmesi zulüm değil burada ayakta kalmak için istenen zam oranı zulüm olarak görülüyor. Teknik değerlendirmeden çıkmış durum, burada art niyet görüyorum” dedi.

“İETT, ŞEHİR HATLARI BATSIN DEMEK”

İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan, bakanlık temsilcilerine tepki göstererek “Sunulan teklif ‘esnafa yüzde 32 artış olsun, İBB yüzde 18’de kalsın’ demek. Bu kabul edilemez. Yakıt artışı, İETT, taksi, servis için de aynı. Bu ‘İETT, Kent Hatları batsın’ demek” diye konuştu.

ESNAF İSYAN ETTİ: CAN SUYUNA İHTİYACIMIZ VAR

Esnaf odası temsilcileri de tek tek söz alarak UKOME üyelerine “Anlaşın, buradan adil bir karar çıksın ” çağrısı yaparak “Rakamlar her gün değişiyor. Yüzde 100 de zam alsak biz gene para kazanamayacağız. Erozyonumuz dursun, otomobilimiz çalışsın, tekerimiz dönsün istiyoruz. Ellerinizi vicdanınıza koyun. Toplu taşıma sürdürülebilir olmaktan çıktı. Bu rakamlar bizi kurtarmaz fakat İstanbul halkını düşünerek razı geldik. Kontak kapatacak noktaya geldik. Can suyuna ihtiyacımız var” dediler.

REDDEDİLDİ

Tartışmaların arkasından oylamaya geçildi. Oturumu yöneten Çağlar İBB’nin zam teklifini oya sundu. Oyçokluğu ile teklif reddedildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.